Nowa era Porsche

Spis treści

Muszę przyznać że byłem ( nadal czasem jestem) sceptycznie nastawiony do Hybryd, czy innych alternatywnych źródeł energii ( które będą w przyszłości napędzać ). Bałem się o perełkę swoją a mianowicie ( choć jeszcze nie posiadam). Podczas targów w Genewie świat ujrzał model Panamera S Hybryda. poprzez hybrydowy model , otwiera nową erę tej wspaniałej niemieckiej firmy. Nazywany nowym “Gran Turismo” samochód, cechuje maksymalna moc zespołu napędowego (380 KM) ale co warto zaznaczyć ze znacząco niskim jak na tę grupę i klasę samochodów zużyciem paliwa. Niecałe 6, litra/100 km, a emisja z tego wynikająca CO2 jest równa tylko 159g/km.

4d5da7c1d3413 d 250x187 Nowa era Porsche

Aż się wierzyć nie chce że stało się nie tylko ekonomiczne, ale także prowadzi w statystykach na emisję CO 2 oraz zużycie paliwa, jeśli chodzi o wszystkie obecnie produkowane Hybrydowe w swoich klasach. Nowy model przyśpiesza od 0 do 100 km/h w niecałe 6 sekund i jest w stanie osiągnąć prędkość maksymalną wynoszącą 270km/h. W zależności od warunków drogowych, możemy poruszać się z prędkością do 85 km/h używając jedynie silnika elektrycznego przy zasięgu do 2 km. Jako jedyny na świecie napęd hybrydowy jest w stanie uzyskać dodatkową redukcję zużycia paliwa, a wszystko dzięki “żaglowaniu” po autostradach i drogach ekspresowych.

4d5da7c7e2d0e d 250x177 Nowa era Porsche

Samochód napędzany jest zespołem silników które wcześniej wykorzystano w modelu Cayenne S Hybrid. Za główną siłę napędową odpowiada trzylitrowa, doładowana sprężarką jednostka V^ o mocy 333KM, jest ona wspierana przez wspominany już silnik elektryczny o mocy 47KM. Zarówno jedna jak i druga jednostka może napędzać pojazd samodzielnie, a silnik elektryczny pełni także ważne rolę rozrusznika oraz alternatora. W połączeniu ze sprzęgłem rozdzielającym, tworzy on całkowicie zwarty układ hybrydowy, jest on umieszczony między skrzynią biegów a silnikiem spalinowym. Silnik elektryczny jest natomiast podłączony do akumulatora niklowo-metalowo-wodorowego, gromadzi on energię, która odzyskuje w momencie normalnej jazdy czy hamowania. Zadanie przekładni, pełni skrzynia Tiptronic S, ośmiobiegowa, stosowana oraz montowana w modelach Cayenne. Hybrydowy Panamera S trafi do sprzedaży już w czerwcu

Powiązane artykuły