No Women No Art

Spis treści

Organizatorzy, a ściślej organizatorki Międzynarodowego Festiwalu Twórczości Kobiet, parafrazując słowa piosenki Boba Marley’a są zdanie, że No Women No Art. Festiwal, już po raz drugi, ruszy w Poznaniu 16. listopada i trwać będzie tydzień. Główną ideą imprezy jest udowodnienie, że nie ma sztuki bez kobiet.

Podczas festiwalu promowane będą zarówno artystki znane, jak i te dopiero debiutujące, nie zabraknie wydarzeń ze świata teatru, kina, sztuk wizualnych oraz literatury. W programie znaleźć będzie można także projekty w pogranicza, które zdecydowanie wykraczają poza klasyczny kanon sztuki, jak np. twórczość kobiecej grupy Fraktale, która w teatralny i artystyczny sposób reaguje na rzeczywistość, chętnie wkraczając w przestrzenie marginalne. Inspiracją i punktem wyjścia do pracy są portale społecznościowe typu facebook, krążące w Internecie łańcuszki szczęścia, skype, reality show, plotkarskie czasopisma i programy prezentujące życie celebrytów.

Festiwal będzie także dla uczestników okazją do wizyty w… kasynie, gdzie odbędzie się przebierana potańcówka w stylu retro. 20. listopada Kasyno w Hotelu Polonez stanie się miejscem, gdzie zapanuje atmosfera lat 40-stych i 50-tych. Nie zabraknie femme fatale w stylu Grety Garbo, współczesnych sobowtórów Humphrey’a Bogata, żołnierzy, marynarzy, lotników oraz gospodyń domowych w rozkloszowanych sukienkach z zawiązanymi na głowie chustkami.

Natomiast, podczas Pod-Wieczorku Modowego zostaną zaprezentowane kreacje kobiet, dla których świat mody jest terenem twórczej realizacji. Obok występu Szafiarek – dziewczyn o ponadprzeciętnym wyczuciu stylu i umiejętności ubierania się, będzie można obejrzeć kolekcję jesień/zima 2009 autorstwa Agnieszki Guz – znanej i cenionej projektantki.

W programie festiwalu nie zabraknie miejsce na twórczość kinową. Podczas tegorocznej imprezy zaprezentowane zostaną trzy filmy: Cesarzowa, Bestia i Sumurun z niekwestionowaną gwiazdą, aktorką światowego formatu Polą Negri. Ponadto, obejrzeć będzie można także hiszpańskie filmy krótkometrażowe, zrealizowane przez kobiety.

Bogaty program No Women No Art mieści w sobie koncerty, spektakle, wykłady, sztuki wizualne, wystawy fotograficzne i malarskie. Dokładniej z ofertą można zapoznać się na stronie Międzynarodowego Festiwalu Twórczości Kobiet – No Women No Art.

Powiązane artykuły