Nigel Kennedy&Kroke w Lublinie

Spis treści

Jest jednym z najbardziej znanych i cenionych współczesnych skrzypków, a jego płyty od kilku lat trafiają na szczyty notowań muzyki klasycznej. Już niedługo wirtuozerię tego artysty będzie można podziwiać na żywo – 1 i 2 grudnia Nigel Kennedy, wraz z zespołem Kroke, zagra w Lublinie.

Sławny Brytyjczyk niezwykle szybko wspinał się na szczeble muzycznej kariery. W wieku 6 lat został uczniem legendarnego Yehudi Menuhina, a jako 14 latek, wraz ze skrzypkiem jazzowym Stephanem Grappellim, zagrał swój pierwszy improwizowany . Grę na skrzypcach doskonalił podczas studiów w Juilliard School of Music w Nowym Jorku. Światowy rozgłos przyniosło mu nagranie albumu Cztery Pory Roku Antoniego Vivaldiego. 2 miliony egzemplarzy sprzedane w ciągu pół roku sprawiło, że płyta trafiła do Księgi Guinnessa, jako najlepiej sprzedawany album z muzyką klasyczną.

Warto podkreślić silne związki artysty z Polską, a w szczególności z Krakowem. Skrzypek jest gościnnym dyrektorem Filharmonii Krakowskiej, a w 2002 roku objął kierownictwo artystyczne Polskiej Orkiestry Kameralnej. Z tym miastem wiąże go także współpraca z klezmerskim zespołem Kroke (nazwa w języku yiddish oznacza Kraków).

Owocem tej muzycznej przyjaźni był niezwykła płyta East Meets East. Komponując utwory, artyści czerpali z melodii bałkańskich, żydowskich oraz cygańskich. O tym co się stało, gdy wschód spotkał wschód, będzie można przekonać się na grudniowym koncercie w Filharmonii Lubelskiej. Bilety w cenie 150 zł można rezerwować telefonicznie 604 433 508, 607 260 770.

Powiązane artykuły