Najwyższy budynek świata

Najwyższy budynek świata

Spis treści

Ma 169 pięter, 828 metrów i wart jest 1,5 miliarda dolarów, mowa o Burj Khalifa, czyli największym drapaczu chmur na świecie. Budynek został oddany do użytku 4 stycznia 2010 roku w Dubaju.

Wewnątrz znajduje się 900 luksusowych mieszkań i 144 zaprojektowane przez Giorgio Armaniego. Strzelisty wieżowiec to także olbrzymie centrum handlowe – 37 pięter przeznaczono dla sklepów i restauracji. Ponad to w budynku znajduje się także meczet, lodowisko, park gier tematycznych, ośrodek narciarski oraz wioska dla dzieci – KidZania. Przemieszczanie się pomiędzy kondygnacjami ułatwia 66 najszybszych wind na świecie. Poruszają się z prędkością 65 km/h. To jednak nie koniec ambicji Dubaju. W przyszłości w sąsiedztwie wieżowca ma pojawić się największe na świecie centrum handlowe – Dubai Mall oraz 30tyś mieszkań.

tower complete dusk Najwyższy budynek świata

Czy bajkowa wieża może być jednak synonimem luksusu? Wątpliwości mają ekonomiści, którzy krytykują  bardzo duże koszty utrzymania budynku, zwłaszcza zużycie energii elektrycznej. Specjaliści zwracają także uwagę na fakt, iż 30 -40 najwyższych pieter będzie zupełnie bezużytecznych. Pomieszczenia są zbyt małe i mogą pełnić jedynie funkcje magazynów.

Większość apartamentów w Buruj Kalifa, została już sprzedana. Pierwsi mieszkańcy pojawią się w lutym. Więcej zdjęć i informacji na oficjalnej stronie budynku.

Poniżej film z uroczystego otwarcia wieżowca.

 

Powiązane artykuły