Najstarszy szampan świata

Spis treści

W ostatni weekend kilku szczęśliwców spośród miłośników zarówno wina, jak i szampana udało się na degustację najstarszego szampana świata – Perrier-Jouet Vintage 1825.

Impreza miała miejsce w Champagne Mouse Perrier – Jouvet. Według przedstawiciela Narodowego wydziału Win w Sotheby’s – Sereny Sutcliffe – każdy łyk tego niezwykłego trunku był wart wielu tysięcy dolarów.
Kolejna prywatna uroczystość była zorganizowana ku uczczeniu otwarcia Perrier-Jouet Millesime 2002. Tym razem wśród zaproszonych znalazł się niekwestionowany ekspert od szampanów – Richard Juhlin. Ponadto  zjawili się również najsłynniejsi, francuscy znawcy wina razem z przedstawicielami smakoszy z takich państw jak Wielka Brytania, Chiny, Włochy, Japonia i Finlandia. Roczniki otwarte w czasie imprezy to 1846, 1858, 1911, 1964 oraz 1995.

Nieoficjalnie wiadomo, że na dzień dzisiejszy pozostało tylko dwie butelki Perrier Jouët’s Sillery 1825. Degustatorzy bili brawo gdy korek wystrzelił oraz gdy następnie odkryli, że trunek nie stracił wykwintnego smaku. Dwie pozostałe butelki Perrier Jouët’s Sillery 1825 zostały zachowane i wpisane do Księgi Rekordów Guinesss’a. Można śmiało przypuszczać, że smakosze wina nieszybko pozwolą sobie na którąś z nich.

Powiązane artykuły