Najsłynniejsze diamenty na świecie

Spis treści

Marylin Monroe, symbol seksu i ikona światowego kina, śpiewała „Diamonds are a girl’s best friend”, doceniając piękno i luksusowy charakter tych kamieni. W tekście piosenki jest ziarnko prawdy.

znajdują zastosowanie w aparaturze medycznej i naukowej. Ale co dla kobiet istotniejsze, wykorzystuje się w jubilerstwie do wyrobu biżuterii. Po procesie oszlifowania noszą nazwę brylantów. Niejedna z pań marzy o pierścionku z diamentowym oczkiem. To bardzo droga przyjemność. Ale zakochany mężczyzna gotów jest na największe poświecenie i wydatek, by uszczęśliwić partnerkę. Oczekując na ten moment, nacieszmy oczy kolekcją najsłynniejszych diamentów na świecie, do których należą:

Cullinan, największy i najczystszy ze znanych diamentów historycznych. Podzielony został na 9 dużych i 96 mniejszych części, co daje łącznie 105 przepięknych brylantów. Jeden z nich – Wielka Gwiazda Afryki ma szlif w kształcie kropli. Jest największym bezbarwnym diamentem. Ozdabia brytyjskie berło królewskie. Jego siostra – Mała Gwiazda Afryki, ma stary szlif brylantowy. Umieszczono ją w brytyjskiej koronie państwowej. Przed podzieleniem Cullinan wart był około 25. milionów złotych.

maaej gwiazdy afryki horz Najsłynniejsze diamenty na świecie

Diament o niebieskawym odcieniu, znaleziony na terenie Republiki Południowej Afryki to Excelsior. Do roku 1905. uznawany był za największy diament na świecie.

Największym diamentem brazylijskim jest Prezydent Vargas, którego wartość szacowana jest na 750 tysięcy dolarów.

Najczystszym ze znanych diamentów jest Jonker. Zakupiony przez Diamond Corporation, został podzielony i oszlifowany. Uzyskano w ten sposób 15 brylantów, z których największy ma masę 142,9 karatów.

najslynniejsze diamenty Najsłynniejsze diamenty na świecie

Imperial to diament wielu imion – znany jest również jako Victoria, Great White czy Nizam. Pojawił się w tajemniczych okolicznościach na rynku londyńskim pod koniec XIX wieku. Jego pochodzenie nie jest dokładnie znane.

Najdoskonalszym diamentem pod względem szlifu jest Regent. Aktualnie przechowywany jest w Luwrze w Paryżu, stanowi ozdobę w gablocie z klejnotami królów Francji w Galerii Apollona.

Szach, diament pochodzący z Indii, jest bardzo czysty, charakterystyczny dla niego jest żółty odcień. Nosi trzy inskrypcje z nazwiskami kolejnych jego właścicieli. Obecnie ten wspaniały kamień znajduje się na Kremlu w Moskwie.

Orłow to jeden z największych i najpiękniejszych diamentów świata. Posiada szlif rozetowy. Początkowo umiejscowiony był w berle carów rosyjskich. Teraz znajduje się w skarbcu diamentowym w Moskwie.

orlof Najsłynniejsze diamenty na świecie

Koh-i-noor, czyli „Góra światła” pochodzi z Indii. Obecnie znajduje się w koronie brytyjskiej królowej matki i zdobi przód krzyża nad obręczą tego insygnium.

koh i noor Najsłynniejsze diamenty na świecie

Największym barwnym diamentem jest Hope. Początkowo nosił nazwę „Niebieski Tavernier”, a następnie „Wielki Niebieski Diament”. Został ochrzczony w ten sposób na dworze francuskim i miano to nosił przez wiele lat. Dziś ten kamień po oszlifowaniu waży 45,52 karata i jest oprawiony w wisior.

Polska również może poszczycić się posiadaniem pięknych i drogocennych kamieni. Najcenniejsze na rodzimym gruncie to wielki czarny diament w złotej puszce św. Stanisława, pochodzący z początków XVI. wieku. Można go obejrzeć w skarbcu katedry na Wawelu. Drugi okaz to bezbarwny diament w koronie monstrancji Jana Kazimierza uświetniający skarbiec klasztoru Paulinów na Jasnej Górze.

Wartość diamentu zależy od kilku czynników, m. in.: od czystości, koniunktury na rynku. Szacunkowo można przyjąć, że diament o wadze 100 karatów jest wart około 850 tysięcy złotych.

Źródło, zdjęcia: pl.wikipedia.org

Powiązane artykuły