Najlepiej zarabiający pisarze na świecie

Najlepiej zarabiający pisarze na świecie

Spis treści

Literatura to biznes wart miliardy dolarów. Wydawnictwa wydają fortunę na promocję i kampanie reklamowe, a autorzy mogą liczyć na potężne honoraria. W tym roku na szczycie listy „Forbesa” znalazł się amerykański pisarz James Patterson.

Autor thrillerów i powieści kryminalnych zarobił w ostatnim roku 70 milionów dolarów! Patterson to jeden z najpopularniejszych pisarzy, większość jego powieści szybko trafia na listę bestsellerów. Sukces Pattersona to zasługa jego mistrzowskiego stylu – szybkiego tempa akcji, zaskakującej intrydze i niezwykle prawdopodobnej fabule, która trzyma w napięciu do ostatniej chwili.

stephenie meyer Najlepiej zarabiający pisarze na świecie

źródło: http://picasaweb.google.com/lh/photo/qiYDx_HZNn8V1DPEKueW6Q

Drugą pozycję w rankingu zajęła Stephenie Meyer. Autorka bijącej rekordy popularności sagi o wampirach „Zmierzch” wzbogaciła się o 40 milionów w ciągu ostatniego roku. Nastolatki (i nie tylko) na całym świecie oszalały na punkcie historii miłości zwykłej dziewczyny i wampira, a sama Meyer szybko stała się gwiazdą. Około 7 milionów z dochodów to wynagrodzenie za filmowe adaptacje jej książek.

 

Jeden z najwybitniejszych twórców horrorów, Stephen King, zajął trzecie miejsce na liście „Forbesa”. 2009 rok był dla niego bardzo dobry – zarobił 34 miliony dolarów, a jego 51. powieść „Pod kopułą” odniosła wielki sukces (600 tys. sprzedanych egzemplarzy). King jest autorem kultowych powieści grozy, z których wiele zostało przeniesionych na ekran filmowy. Do najbardziej znanych książek amerykańskiego pisarza należą „Lśnienie”, „Miasteczko Salem” oraz „Zielona mila”.

Kolejne miejsce w rankingu zajęła autorka romansów, Danielle Steel. Na jej konto w zeszłym roku wpłynęła suma ponad 32 milionów dolarów. Piąta pozycja należy do Kena Folletta – brytyjski autor powieści sensacyjnych zarobił 20 milionów dolarów.

bookss Najlepiej zarabiający pisarze na świecie

źródło: http://www.flickr.com/photos/desheboard/

W pierwszej dziesiątce znaleźli się również Dean Koontz, Janet Evanovich, John Grisham, Nicholas Sparks oraz J.K. Rowling.

Najlepiej zarabiający pisarze na świecie, którzy znaleźli się w pierwszej dziesiątce zarobili w sumie 270 milionów dolarów w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy.

Źródło: forbes.com

Powiązane artykuły