Najdroższy obraz świata

Spis treści

Pablo Picasso – nazwisko znane nawet tym osobom, które posiadają niewielką wiedzę z zakresu sztuki. Ten hiszpański mistrz pędzla zapisał się na stałe w historii malarstwa XX wieku jako jeden z najwybitniejszych przedstawicieli kubizmu. Był bardzo płodnym artystą – w latach największej efektywności potrafił namalować jeden obraz dziennie. Już za życia stał się legendą, a jego twórczość cieszy się ogromną popularnością po dziś dzień.

Dowodem na to jest cena za jaką został kupiony jeden z jego obrazów. Anonimowy nabywca zaproponował sumę 313,5 mln złotych za scenę zatytułowaną „Nagość na płycie rzeźbiarza” z 1932 roku. Tym samym to dzieło zostało okrzyknięte nie tylko najdrożej sprzedanym dziełem sztuki na świecie, ale najdrożej sprzedanym dziełem, które zostało nabyte na aukcji. Do transakcji doszło w Nowym Jorku w domu aukcyjnym Christie’s.

Płótno Picassa, pochodzące z kolekcji filantropów i mecenasów sztuki z Los Angeles – Frances i Sidney Brody, cieszyło się dużym zainteresowaniem podczas licytacji. W aukcji wzięło udział ponad pół tysiąca osób. Ostatecznie nabył je anonimowy pasjonat sztuki, który licytował przez telefon. Zwycięska  oferta osiągnęła wysokość 351 milionów złotych, kwota zawiera prowizję dla domu aukcyjnego.

Jest to kolejne dzieło z bogatej twórczości Picassa sprzedane za wysoką sumę. W roku 2004 obraz „Chłopiec z fajką” sprzedano za 344 mln złotych. Jak widać, dla konesera sztuki cena nie gra roli.

Powiązane artykuły