Najdroższe znaczki pocztowe na świecie

Najdroższe znaczki pocztowe na świecie

Spis treści

Kolekcjonowanie znaczków pocztowych jest jednym z najbardziej popularnych hobby na świecie. Profesjonalny zbiór jest wart czasami więcej niż niejeden samochód wyższej klasy. Miłośnicy znaczków pocztowych z pewnością zatrzymają się przy liście pięciu najdroższych znaczków na świecie, a inwestorzy zainteresują się okazją wysokiego zarobku. Posiadanie któregoś z tych znaczków w swojej kolekcji, to znacznie więcej niż trafić główną kumulację w loterii.

1. Treskilling Yellow

the three skilling yellow4 Najdroższe znaczki pocztowe na świecie

Znaczek szwedzkiego rządu, który bije rekordy swojej wartości jest de facto… błędem drukarskim z 1855 roku! Nie wiadomo dokładnie jak doszło do tego, że zamiast zielonego koloru, znaczek otrzymał żółtą barwę, ale niezaprzeczalnie dzięki temu nabrał takiej wartości. Nie wiadomo, ile niewłaściwych znaczków powstało, ale Treskilling jest unikatem zachowanym z tej partii. Wśród filatelistów, Treskilling Yellow jest traktowany jako największy skarb. Jest to jedyny, znany egzemplarz znaczka trzy-szylingowego! Po przeliczeniu wartości przedmiotu w stosunku do jego wagi, okazuje się, że znaczek jest najdroższym dobrem na ziemi. Treeskilling przoduje w jeszcze jednej statystyce. Trafiając z rąk do rąk był za każdym razem najdrożej sprzedającym się znaczkiem. W 1984 roku znaczek opuścił Davida Feldmana za sumę 977 500 szwajcarskich franków. Sześć lat później wart był już milion dolarów. W 1996 roku osiągnął cenę 2,3 miliona dolarów. Treskilling to najdroższy znaczek świata.

2. Mauritius Post Office – “red penny” i “blue penny”

the first two mauritius stamps2 Najdroższe znaczki pocztowe na świecie

Są to przedstawiciele dwóch pierwszych serii znaczków używanych na Mauritiusie. Wyprodukowane w 1847 roku miały wartość jednego pensa (red) oraz dwóch pensów (blue). Dzisiaj ich cena waha się w przedziale 1 072 260 – 1 148 850 dolarów. Zakup tego znaczka ponad 150 lat temu okazał się świetną inwestycją! Co ciekawe, świat filatelistów dowiedział się o ich istnieniu dopiero w 1864 roku. Od tego momentu „kariera” nabrała rozpędu, by wreszcie w 1993 trafić do kolekcji Davida Feldmana.

3. Inverted Jenny

the inverted jenny3 Najdroższe znaczki pocztowe na świecie

Inverted Jenny to znaczek przedstawiający amerykański samolot Curtiss JN-4, który przypadkowo został odwrócony do góry nogami. Jest to najbardziej rozpoznawany znaczek z błędem drukarskim wśród amerykańskich filatelistów. Odwrócona Jenny została powielona sto razy. W 2005 roku cały blok tych znaczków osiągnął cenę 2,7 miliona dolarów. Dwa lata później w listopadzie, same nienaruszone znaczki w świetnej kondycji trafiły do finansisty z Wall Street za kwotę 825 000 dolarów.

4. British Buiana One Cent magenta

british guiana one cent black on magenta5 Najdroższe znaczki pocztowe na świecie

Wyprodukowany w limitowanej liczbie sztuk w Brytyjskiej Gujanie (obecnie Gujana) w 1856 roku jest obecnie jednym z najbardziej znanych znaczków świata. Zachował się tylko jeden egzemplarz tego znaczka, co czyni go jeszcze bardziej unikatowym. Czarny atrament oraz papier koloru karmazynowego sprawia, że szybko wpada w pamięć. W 1980 roku osiągnął cenę 935 000 dolarów. Dzisiaj jest pewnie wart o wiele więcej.

5. U.S Franklin Z-Grill

us franklin z grill3 Najdroższe znaczki pocztowe na świecie

Na świecie zostały tylko dwa egzemplarze tego, jakże unikatowego, amerykańskiego znaczka. Wyprodukowany w 1868 roku Z-Grill o wartości jednego centa, po 120 latach nabrał wartości na kwotę 930 000 dolarów. Według dzisiejszych szacunków, na kolejnej aukcji znaczek może osiągnąć cenę 3 milionów dolarów.

Powiązane artykuły