Janów Podlaski to mała miejscowość w północno–wschodniej części województwa lubelskiego, licząca około 5,5 tysiąca mieszkańców. Jednak od 1970 roku jest to także miejsce, w którym co roku spotykają się najbogatsi miłośnicy koni arabskich czystej krwi. Stajnia koni arabskich czystej i półkrwi została założona w 1817 roku po Kongresie Wiedeńskim, dziś jest jedną z niewielu w kraju stadnin państwowych.
Dla wielbicieli koni kilka dni w połowie sierpnia każdego roku to prawdziwa gratka i okazja do kupna najpiękniejszych i najdroższych na świecie koni. Hitem tegorocznej aukcji była klacz Pilar. Kupiec z Kataru zapłacił za nią 240 tysięcy euro. Nie jest to jednak rekordowa cena jaka padła na aukcji w Janowie. W 2008 roku rekordową sumę 1 miliona 125 tysięcy euro za klacz Kwestura zapłacił kupiec ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Pobity został wtedy rekord z 1985 roku, kiedy za klacz Penicylina zapłacono milion dolarów.
Źródło: wikipedia.org
To właśnie nabywcy z Bliskiego Wschodu najchętniej kupują polskie araby. Co roku do Janowa przyjeżdżają szejkowie z Kataru, Jordanii czy Zjednoczonych Emiratów Arabskich i zostawiają w Polsce setki tysięcy dolarów. Bywalcami janowskich aukcji, które od 2001 roku noszą miano Pride of Poland, są także perkusista grupy the Rolling Stones – Charlie Watts z żoną Shirley. Pani Watts jest właścicielką kilku koni z Janowa. Najwyższą cenę – 300 tysięcy euro zapłaciła za klacz Pietę w 2007 roku. Jak widać nie jest to hobby dla każdego i tylko najbogatsi miłośnicy arabów mogą pozwolić sobie na udział w aukcji. Polskie konie sprzedawane są, poza Bliskim Wschodem i Stanami Zjednoczonymi, także do Europy. Prym wśród europejskich kupców wiodą Belgowie i Brytyjczycy.
Poza aukcją w Janowie odbywa się także Narodowy Pokaz Koni Arabskiej Czystej Krwi. Poprzedza on zawsze aukcję, a w jury zasiadają nie tylko znawcy koni z całego świata, ale i specjalnie zaproszeni goście. Kilka lat temu szeregi jury zasiliła księżniczka Alia, siostra króla Jordanii. Podczas pokazu wybierane są czempiony w kilku kategoriach i grupach wiekowych. Nagrody są przyznawane m. in. w takich kategoriach, jak najlepszy ruch czy najpiękniejsza klacz. Właśnie ta kategoria jest najbardziej popularna nie tylko wśród potencjalnych nabywców, ale także wśród publiczności, która każdego roku tłumnie zjeżdża do Janowa, żeby choć popatrzeć na warte setki tysięcy euro konie. Aukcja w Janowie Podlaskim jest dla światowego handlu arabami punktem odniesienia. Ceny na narodowych i światowych rynkach są ustalane odpowiednio do cen osiąganych podczas Pride of Poland.
Źródło: wikipedia.org
Konie czystej krwi arabskiej cieszą się uznaniem ze względu na swoje piękno. Charakteryzuje je lekka budowa ciała i wysoko osadzony ogon, a także łabędzia szyja. Dla kupców poza urodą liczą się także walory sportowe. Araby doskonale sprawdzają się w modnych długodystansowych rajdach organizowanych na pustyni przez arabskich szejków odwołujących się do tradycji beduinów.