Najbardziej kasowe filmy w historii kina

Najbardziej kasowe filmy w historii kina

Spis treści

Bracia Lumiere traktowali jako dzieło sztuki, dzisiaj poza walorem artystycznym dla filmowców i producentów równie duże, a może i większe znaczenie ma dochód, jaki film uzyska. Sumy, o jakich mowa wystarczyłyby na utrzymanie przeciętnej polskiej rodziny na wysokim poziomie przez kilka pokoleń. Oto ranking najbardziej kasowych filmów w historii kina.

Najbardziej kasowe filmy – kilka przykładów

Avatar – film Jamesa Camerona z 2010 roku. Opowieść o Na’vi i i ich konflikcie z ludźmi na planecie Pandora zarobił prawie 3 mld dolarów, czym przewyższył budżet ponad dziesięciokrotnie. Avatar został nagrodzony trzema Oscarami i dwoma Złotymi Globami. James Cameron planuje nakręcenie Avatara w wersji 3D i pobić rekord kasowy pierwotnej wersji.

4168441933 bef84e72c7 Najbardziej kasowe filmy w historii kina

Źródło: flickr.com/photos/diavolo

Titanic – reżyserem melodramatu był również James Cameron. Film oparty jest na autentycznym wydarzeniu – katastrofie statku z 1912 roku. Historia opowiada o miłości biednego Jack’a Dawsona i pięknej Rose. Scena, w której stoją na dziobie statku jest już niemalże kultowa. Film jako pierwszy w historii kina przekroczył barierę miliarda dolarów. Na jego realizację wydano 200 milionów dolarów.

1348561042 c5238cc7ec Najbardziej kasowe filmy w historii kina

Źródło: flickr.com/photos/el_judios

Władca Pierścieni: Powrót Króla trzecia część sagi Tolkiena przyniosła prawie 1 miliard 200 tysięcy dolarów zysku. Końcowa część trylogii reżyserowana przez Petera Jacksona zdobyła 11 Oscarów, we wszystkich kategoriach, w jakich film był nominowany. Opowieść o dzielnych hobbitach zdobyła także dwie MTV Movie Awards oraz 4 Złote Globy. Budżet filmu to 94 miliony dolarów.

 

Piraci z Karaibów: Skrzynia Umarlaka – druga część serii przygód kapitana Jacka Sparrowa i jego kompanów już w pierwszy weekend wyświetlania przyniosła 135 milionów dolarów ze sprzedaży samych biletów. Łącznie film zarobił ponad miliard dolarów. Powstaje już czwarta część opowieści o szalonym kapitanie, w którego po raz kolejny wcieli się Johnny Deep.

 

Alicja w Krainie Czarów – film z 2010 roku. Ekranizacja powieści Lewisa Carolla, reżyserem filmu był Tim Burton. Także w tym filmie zobaczyliśmy Johnny’ego Deepa. Zagrał Szalonego Kapelusznika. Budżet filmu wynosił 200 milionów dolarów, zyski natomiast pięciokrotnie wyższe. Film, w niektórych kinach, wyświetlany był w wersji 3D.

 

Jak więc widać kręcenie filmów to nie tylko sztuka, ale także wielkie , o które w Hollywood toczy się wielka walka. Wygrywają najbardziej pomysłowi i przedsiębiorczy producenci i najzdolniejsi aktorzy. Miejmy tylko nadzieję, że nie zapomną o nas. Widzach.

Powiązane artykuły