Na czym polega opiniowanie umowy? Kiedy skorzystać z takiej usługi?

opiniowanie umowy

Spis treści

Umowy niosą za sobą określone skutki prawne. Właśnie dlatego, zanim zdecydujemy się na podpisanie umowy, powinniśmy dokładnie się z nią zapoznać. Niestety, nie zawsze mamy na to czas lub nie dysponujemy odpowiednią wiedzą, która jest potrzebna do analizy skomplikowanych zapisów. Wówczas warto wziąć pod uwagę usługę opiniowania umowy dostępną w kancelariach prawnych. Co warto o niej wiedzieć?

Opiniowanie umowy – co to znaczy?

Termin jak opiniowanie umowy odnosi się do usługi prawnej, która polega na zapoznaniu się z umową przez prawnika i na wydaniu opinii prawnej na jej temat.

Oznacza to, że prawnik dokładnie analizuje zapisy umowy, a następnie wskazuje zrozumiałym językiem, co kryje się pod skomplikowanymi zwrotami. Opinia na temat umowy pozwala jednocześnie na wskazanie, czy jest ona korzystna dla osoby podpisującej, a także opisuje, jakie negatywne konsekwencje może ona powodować.

Warto zaznaczyć, że opiniowanie umów może dotyczyć zarówno tych umów, które jeszcze nie zostały sygnowane, jak i tych, które już obowiązują, jednak strona podpisująca umowę zastanawia się, czy jest ona zgodna z prawem i czy nie zawiera klauzul niedozwolonych – abuzywnych.

Kiedy warto skorzystać z usługi opiniowania umów?

Usługa polegająca na opiniowaniu umów jest skierowana do wszystkich osób, które mają podpisać lub też już podpisały umowę.

Opiniowanie umów jest usługą, która może dotyczyć różnych typów umów, między innymi mogą być to:

  • umowa kredytowa
  • umowa pożyczkowa
  • umowa najmu
  • umowa kupna / sprzedaży
  • umowa o pracę
  • umowa o współpracy

Oczywiście, są to tylko przykładowe rodzaje umów, jakie mogą być poddane opiniowaniu, ponieważ kancelarie prawne mogą również zaoferować wydanie opinii na temat wielu innych dokumentów.

Gdy potrzebna jest wydająca opinie kancelaria adwokacka Gliwice – https://jpm-adwokaci.pl/ to miasto, gdzie można skorzystać z kompleksowych usług w tym zakresie.

Opiniowanie umów – dodatkowe usługi

Kancelarie prawne prowadzące opiniowanie umów mogą również zaoferować swoim klientom dodatkowe usługi związane z wydaniem opinii. Zaliczane są do nich przede wszystkim:

  • korekta umowy
  • przygotowanie nowego wzoru umowy
  • negocjowanie warunków umów
  • reprezentacja klienta w sądzie w razie wystąpienia na drogę sądową z drugą stroną umowy

Warto też wskazać, że usługa opiniowania umów może być obecnie świadczona na odległość przez internet.

Gdy zatem strona umowy chce sprawdzić, czy dokument jest prawidłowy i nie wywołuje dla niej negatywnych konsekwencji, najlepiej zdecydować się na skorzystanie z usługi polegającej na opiniowaniu umów w dobrej kancelarii prawnej.

Powiązane artykuły