Na czym polega faktoring?

faktoring

Spis treści

Firmy, które stale się rozwijają, szukają sposobu na to, aby zwiększyć sprzedaż, a jednocześnie zapewnić sobie stabilność finansową i płynność. Jest to niezwykle istotne, ponieważ zadbanie w prawidłowy sposób o swoje finanse, pomaga bardzo szybko rozwinąć przedsiębiorstwo i sprawić, że zyska znacznie więcej kontrahentów. Jednym ze sposobów zagwarantowania sobie prawidłowego gruntu związanego z finansami, jest faktoring online. Na czym polega i jakie niesie ze sobą korzyści? Podpowiadamy.

Na czym polega faktoring online?

Zewnętrzne źródła finansowania, zwane również alternatywnymi to sposoby, z których korzystają zarówno mikro, jak i makro przedsiębiorstwa. Nie ma w tym absolutnie nic dziwnego, ponieważ obecnie naprawdę ciężko wskazać jest firmę, która nigdy nie musiała wesprzeć swoich działań, np. biorąc kredyt.

Faktoring online jest łatwym w formalnie procesem, który może zastąpić branie kredytów kupieckich, a dodatkowo skutecznie poprawić stabilność finansową. Cała usługa polega na zawarciu długoterminowej współpracy pomiędzy przedsiębiorcą a faktorem. Drugą stroną jest zazwyczaj firma faktoringowa, choć zdarza się, że po tej stronie stoi również bank. W ramach umowy, faktor przejmuje od firmy, wszystkie należności, które muszą być uregulowane przez kontrahentów. Takie rozwiązanie sprawia, że dane przedsiębiorstwo szybko otrzymuje zapłatę za wszystkie faktury wystawione klientom. Jest to niezwykle łatwy proces, który przynosi masę korzyści, a dodatkowo sprawia, że nie musimy martwić się takimi zagadnieniami, jak monitoring należności. Wiele osób zadaje sobie pytanie, na czym polega faktoring. Jest to po prostu rozwiązanie, dzięki któremu nie musimy martwić się o płynność finansową naszej firmy.

Zalety korzystania z faktoringu

Kluczową zaletą korzystania z faktoringu jest przede wszystkim możliwość natychmiastowego skorzystania z zamrożonych środków, które mogą być przydatne np. do zakupu towaru, bądź opłacenia pensji pracowników. Zapewnienie stabilności finansowej jest niezwykle istotne, ponieważ to właśnie ten proces w dużej mierze odpowiada za prawidłowy rozwój firmy. W ramach współpracy, przedsiębiorca uzyskuje również dostęp do usług administrowania wierzytelnościami, a jednocześnie pozbywa się obciążenia, jaki ma miejsce np. w przypadku kredytu kupieckiego. Dzięki temu, nie obciążamy bilansu finansowego naszej firmy, a otrzymane środki możemy wykorzystać na aktualne potrzeby.

Powiązane artykuły