Mercedes F800 – czyli nowy CLS?

Spis treści

Luksus, ekologia i sportowy charakter, to nowe spojrzenie na limuzynę klasy premium zaoferowaną przez Mercedesa modelem F800.

 

Szef designu marki Mercedes-Benz, prof. Gorden Wagener: „Model F 800 Style łączy funkcjonalność limuzyny klasy wyższej z bardzo ekscytującymi formami języka designerskiego, które odnajdziemy wkrótce w nowych Mercedesach. Długi rozstaw osi oraz inteligentna konstrukcja wnętrza gwarantują obfitą ilość miejsca z dużą swobodą ruchu dla pięciu osób. Wynik jest wyrazistą harmonią stylu i funkcjonalności – wartości, z których słyną samochody marki Mercedes-Benz. Elegancki, sportowy styl jest widoczny i wyczuwalny w każdym szczególe.“

 

Przy długości całkowitej wynoszącej zaledwie 4,75 m model F 800 Style przewyższa w przypadku rozstawu osi (2.924 mm) i szerokości (1.938 mm) poziom dzisiejszych limuzyn klasy wyższej. Komponenty szczególnie efektywnych i ekologicznych napędów alternatywnych –  Plug-in Hybrid lub zasilania ogniwami paliwowymi – są rozmieszczone w komorze silnika i w przestrzeniach w podwoziu w taki sposób, żeby oszczędzać maksimum miejsca. Rezultat to: przestronne wnętrze i dużo miejsca nawet dla pięciu osób.

Typowa dla marki Mercedes-Benz stylistyka – zinterpretowana na nowo
Wygląd zewnętrzny modelu F 800 Style jest ukształtowany przez długi rozstaw osi, krótkie zwisy nadwozia i elegancką, płynną linię dachu, zaczerpniętą z modeli coupé. Intrygująca linia boczna oraz harmonijne proporcje zapewniają sportowy i równocześnie zmysłowy wygląd, który dodaje unikalnego stylu oraz suwerenności. Gorden Wagner mówi: „Model F 800 włącza się płynnie w naszą linię stylistyczną. Już na pierwszy rzut oka można go zidentyfikować jako Mercedesa, przy czym typową dla marki stylistykę zinterpretowaliśmy na nowo.“

Kolejną ważną cechą stylistyki modelu F 800 Style stanowią organicznie przetłoczone powierzchnie nadwozia. Wyraźna, przednia linia konturowa krawędzi bocznej wznosi się dynamicznie, a następnie schodzi w dół i zanika. Nadaje ona modelowi F 800 Style w szarym metalicznym kolorze w technologii ALU-BEAM bardzo dynamicznej nuty bez wrażenia agresywności. Zmysłowo dynamiczna linia dachu podkreśla wrażenie doskonałej aerodynamiki tego coupé o wysokości 1,43 m.

Gwiazda marki Mercedes-Benz i atrapa chłodnicy
Widok z przodu pokazuje wariację znanego między innymi z nowego coupé Klasy E kształtu atrapy chłodnicy z centralną gwiazdą. W F 800 Style atrapa chłodnicy wystaje wyraźnie do przodu. Jej bionicznie rozmieszczone poprzeczki okalają płynnie tubus z gwiazdą marki Mercedes-Benz. Innymi elementami kojarzącymi się z przyrodą są m.in. lusterka zewnętrzne w kształcie kropli wody, co wpływa korzystnie na aerodynamikę. Tak jak w przypadku Concept BlueZERO obudowy są częściowo przezroczyste i pokazują podświetlane wnętrze.

Reflektory w technologii LED
„Świecący” w najprawdziwszym znaczeniu tego słowa przykład technicznych i twórczych innowacji Mercedes-Benz stanowią mocne reflektory przednie w technologii LED. Połączenie światłowodów i najnowocześniejszej technologii LED dodaje F 800 Style wyrazistego wyglądu. Reflektory wraz z szeroką atrapą chłodnicy i dużymi wlotami powietrza podkreślają dynamiczny wygląd najnowszego pojazdu badawczego. Reflektory przednie są podzielone na poszczególne segmenty dla świateł dziennych, kierunkowskazów i reflektorów głównych.

W nowoczesną technologię LED wyposażone są także tylne światła modelu F 800 Style. Technologia LED umożliwia w tym przypadku połączenie podświetlenia z bezpośrednim strumieniem światła, co z kolei akcentuje unikalny widok tyłu F 800 Style w nocy. Wynikiem jest atrakcyjny, nie do pomylenia i łatwy do zapamięta efekt wizualny.

Jasne wnętrze dzięki dachowi przepuszczającemu światło
Dach modelu F 800 Style przepuszcza światło i jest przy tym podzielony na liczne segmenty. Dzięki płynnym, rozpraszającym się liniom, które przepuszczają coraz więcej światła, linie dachu przypominają falisty wygląd poprzeczek wentylacyjnych z atrapy chłodnicy. 20-calowe obręcze ze stopu metali lekkich są wyposażone we wkładki z tworzywa sztucznego, których poprowadzone bionicznie wloty powietrza są ukształtowane jak filigranowe poprzeczki turbin.

 

Wnętrze F800
Harmonijne prowadzenie kolorów od jasnych do ciemnych oraz szlachetne powierzchnie drewniane zapewniają elegancję i naturalne, dobre samopoczucie we wnętrzu F 800 Style. Jego zaprojektowaniem zajęło się Advanced Design Studio – specjalna komórka projektowa koncernu Mercedes-Benz w Como, we Włoszech. Już na pierwszy rzut oka w środku F 800 Style uderza nowoczesna lekkość: elementy funkcjonalne wyposażenia wnętrza takie jak kokpit i oparcia w drzwiach wraz z podłokietnikami wydają się unosić niczym rzeźby. Powierzchnie z jasnego drewna podkreślają szlachetną atmosferę w F 800 Style. Okładziny boczne powlekane tkaniną Alcantara tworzą optyczny kontrast z drewnem. W pobliżu słupków A są one utrzymane w jasnym beżu, który staje się stopniowo coraz ciemniejszy i zbiega się ze spójną, ciemną szarością z tyłu pojazdu. Kolejne akcenty stanowią charakterystyczne wzory w tylnych okładzinach drzwi.

Innowacyjne fotele o lekkiej konstrukcji składają się z magnezowych siedzisk oraz konstrukcji oparć z laminatu z włókien węglowych, na których rozciągnięte jest bardzo wytrzymałe poszycie. Siedzisko oklejone jest prawdziwym drewnem. W tym celu inżynierowie Mercedes-Benz wykorzystali innowacyjną technologię, opracowaną specjalnie do oklejania brył trójwymiarowych. Z pomocą nowej, opracowanej przez Mercedes-Benz procedury trójwymiarowego powlekania powierzchni wykończone zostały także elementy drewniane na konsoli środkowej, drzwiach oraz na kokpicie. Elementy drewniane kokpitu, drzwi i konsoli środkowej zostały wykonane jako części z drewna warstwowego w technologii 3D z wkładkami aluminiowymi, które zwiększają znacząco bezpieczeństwo w razie zderzenia.

Jednoczęściowy, organicznie ukształtowany kokpit zostawia pasażerowi z przodu dużo miejsca na nogi. Podobnie jak w pojeździe badawczym F 700 z 2007 roku, wszystkie informacje ważne dla kierowcy są wyświetlane na dużym i przejrzystym wyświetlaczu w zestawie wskaźników. Innowacją tego modelu jest koncentracja na informowaniu kierowcy o parametrach elektrycznej jazdy. W centralnym punkcie umieszczone są ważne informacje na ten temat takie jak poziom naładowania akumulatora, czy też zasięg na mapie z uwzględnieniem aktualnej pozycji i dostępnej jeszcze energii akumulatorów.

Wrażenie przestronności wnętrza dopełnia zintegrowany wyświetlacz, który wychyla się elegancko z konsoli. Wysoką ergonomię gwarantuje panel obsługi umieszczony na konsoli środkowej nowego systemu HMI z touchpadem. Wyświetlacz dzięki kamerze filmującej palce obsługujące touchpad, wizualizuje aktualnie wybierane funkcje, znakomicie podnosząc komfort korzystania z touchpada.

 

Tylne drzwi przesuwne wpisują się w linię nadwozia
Przykładem typowej harmonii formy i funkcjonalności w F 800 Style są drzwi tylne: podczas gdy drzwi przednie są przymocowane tradycyjnie do słupku A i otwierają się do przodu, tylne drzwi podczas otwierania przesuwają się do tyłu. Innowacyjna konstrukcja z ramieniem uchylnym umożliwia rezygnację z widocznych prowadnic zewnętrznych, w wyniku czego model F 800 Style przy zamkniętych drzwiach wygląda na „jednolitą bryłę“. Gorden Wagner komentuje: „Drzwi zintegrowaliśmy z autem w taki sposób, aby płynnie komponowały się z ogólną , kreatywną koncepcją samochodu i łączyły dzięki temu perfekcyjnie stylistykę i ergonomię.“

Kształt i funkcjonalność są równie ważne
F 800 Style łączy w sobie cechy prekursora nowych technologii oraz wygląd samochodu demonstracyjnego. Najnowszy pojazd badawczy powstał przy ścisłej, międzynarodowej współpracy pomiędzy technicznymi działami badawczymi i konstrukcyjnymi oraz studiami projektowymi w Sindelfingen oraz we włoskim Como. Kształt i funkcjonalność są w F 800 Style równie ważne. Przykładem są tutaj wszystkie otwory wlotu i wylotu powietrza w nadwoziu, które pełnią rolę zarówno techniczną, jak i stylistyczną. Organiczne, zaczerpnięte z natury wzory fal stanowią cechę stylistyki pojazdu, którą można odnaleźć na wielu elementach modelu F 800 Style.

Powiązane artykuły