Marka bogów: Jaguar ma 75 lat

Spis treści

W tym roku mija 75 lat od powstania nazwy Jaguar. 75 lat prestiżu, ponadczasowej stylistyki oraz luksusu na najwyższym poziomie.

jaguar Marka bogów: Jaguar ma 75 lat

Mike O’Driscoll, Dyrektor Zarządzający Jaguar Cars, mówi: „W roku 2010 świętujemy naszą przeszłość i 75 lat projektowania i budowania samochodów będących zwieńczeniem sztuki tworzenia pojazdów. Świętujemy również obietnicę przyszłości i premierę całkowicie nowego XJ. W ciągu zaledwie trzech lat przeprowadziliśmy całkowitą rewitalizację oferty modelowej marki Jaguar wypuszczając na rynek trzy piękne i szybkie samochody.”

Od kilku lat Jaguar postanowił odnowić wizerunek marki i tchnąć nowe życie. To postanowienie „stało się ciałem” w roku 2008 wraz z wprowadzeniem całkowicie nowego, nagradzanego modelu XF. To czterodrzwiowe pięciu-miejscowe auto wygląda niczym coupe i jest praktyczne jak limuzyna.

Mike O’Driscoll dodaje: „Prace rozwojowe nad naszą nową ofertą modelową są częścią zmian, dzięki którym Jaguar staje się tą samą firmą o nowoczesnym sportowym charakterze, jaką była za czasów naszego założyciela Sir Williama Lyonsa – firmą, która zasłynęła z tworzenia samochodów nowatorskich, ekscytujących i zawsze oryginalnych.”

Ian Callum, Dyrektor działu projektów: „Projektując Jaguara przez następne 75 lata musimy być pełni szacunku do tych 75 lat, które upłynęły. Musimy o nich pamiętać. Ale jednocześnie musimy nadal poszerzać granice technologii, luksusu i sportowego stylu.  Projektowanie nowoczesnych samochodów o wyglądzie przyciągającym spojrzenia i magnetyzmie przyspieszającym bicie serca miało przez wszystkie te lata zasadnicze znaczenie dla marki Jaguar. Udany projekt powinien wytrzymać próbę czasu, trwając na piedestale pośród przemijających mód. Jaguar posiada szereg samochodów, które były ikoną w dniu swojej inauguracji rynkowej i pozostały nią do dziś – to dowód dziedzictwa Jaguara polegającego na tworzeniu pięknych, szybkich samochodów.”

jaguar 2 Marka bogów: Jaguar ma 75 lat

Rys historyczny
Sir William Lyons założył produkującą wózki boczne do motocykli firmę Swallow Sidecars w roku 1922, a w latach 1920-tych i wczesnych 1930-tych produkował już wózki oraz samochody noszące nazwę „SS”.  W czasie inauguracji rynkowej całkowicie nowego modelu SS 100 w roku 1935, Sir William zapragnął nowej, poruszającej nazwy dla swojej firmy. Po konsultacjach z agencją reklamową, wybrano nazwę „Jaguar” i tak model SS 100 stał się pierwszym na świecie Jaguarem!

Nazwa „Jaguar” była idealnym wyborem – przywodziła na myśl kocią grację, elegancję, moc i zwinność, która wyróżniała samochody Lyons’a. Sir William powiedział kiedyś, że „samochód to dzieło ludzkich rąk, któremu najbliżej do żywej istoty”. Ta myśl wytrzymała próbę czasu.  Nowa nazwa marki stanowiła kwintesencję wszystkich samochodów, które Jaguar stworzył od tamtego czasu.

Na przestrzeni lat Jaguar zbudował wiele światowych ikon motoryzacji: XK120, wprowadzony w późnych latach 1940-tych, stał się sensacją natychmiast po wypuszczeniu na rynek i najwspanialszym samochodem sportowym tamtego okresu; wyścigowe C Type i D Type, które pojawiły się po nim zdominowały wyścigi samochodowe w latach 1950-tych; E-Type, wypuszczony na rynek we wczesnych latach 1960-tych, nazywany najpiękniejszym samochodem, jaki kiedykolwiek zbudowano, był definicją całej generacji samochodów. Samochody sportowe zawsze definiowały markę Jaguar, ale firma ta zbudowała również niemało pamiętnych sedanów, takich jak Mark II we wczesnych latach 1960-tych oraz renomowana linia modeli XJ.

jaguar xj6 Marka bogów: Jaguar ma 75 lat

Na przestrzeni tego roku firma Jaguar będzie świętować 75 rocznicę swojego istnienia w najznakomitszych na świecie okolicznościach: w tym na takich imprezach, jak Goodwood Festival of Speed and Revival w Wielkiej Brytanii; Concours D’Elegance w Pebble Beach w USA, oraz na klasycznej imprezie rajdowej Mille Miglia we Włoszech. Jaguar wraca również na tor wyścigowy wystawiając nowy model Jaguar RSR XKR GT2 oraz weźmie udział w wyścigu American Le Mans Series (ALMS).

jaguar xj 6 Marka bogów: Jaguar ma 75 lat

Powiązane artykuły