Młode czerwone wino z Francji przybyło! Huczne obchody święta młodego wina rozpoczynają się właśnie dzisiaj – w trzeci czwartek listopada.
źródło: opencage.info
Beaujolais Nouveau jest młodym czerwonym winem o lekko cierpkim, ostrym smaku, owocowym aromacie i ciemnopurpurowej barwie. Nazwę zawdzięcza miastu, z którego pochodzi, znajdującego się we środkowowschodniej Francji. Beaujolais powstaje ze szczepu winogron gamay, a tym, co odróżnia je od innych win jest wiek – od zbioru winogron do degustacji mija zaledwie sześć tygodni.
Swoją wyjątkowość młode wino zawdzięcza przyspieszonemu procesowi winifikacji. Polega on na macerowaniu całych owoców, a nie zgniataniu, dzięki czemu zachowana jest świeżość i owocowy aromat wina. Fermentacja trwa najwyżej cztery dni i przebiega w towarzystwie dwutlenku węgla. Po kilkutygodniowym leżakowaniu butelki Beaujolais trafiają do restauracji i sklepów na całym świecie.
źródło: http://www.flickr.com/photos/digimist/
Historia Beaujolais rozpoczęła się około 50 lat temu w winnicy młodego Francuza o nazwisku Georges Duboeuf. Zaczynał skromnie – dowoził swoje wino rowerem do restauracji, wymyślał hasła reklamowe, próbował zainteresować innych swoimi winami. Dzięki dobremu pomysłowi i sprawnie poprowadzonej kampanii PR-owej, Duboeuf odniósł sukces, a o Beaujolais usłyszał cały świat. Można powiedzieć, że świetny marketing i niecierpliwość Francuzów, którzy chcą jak najszybciej spróbować młodego wina, zadecydowały o światowej karierze tego trunku.
Młode czerwone wino ma tylu samo zwolenników, co przeciwników. Ci drudzy krytykują Beaujolais za słabą jakość i stosowanie techniki termowinifikacji, która pozwala na szybkie wydobycie barwników. Nie podoba im się także komercjalizacja święta młodego wina.
Jednak miłośnicy Beaujolais co roku, w chłodny czwartkowy listopadowy wieczór, hucznie celebrują przybycie młodego wina. Według tradycji pierwszą butelką otwiera się w barze „Les Bouchons” w Lyon, a barman wykrzykuje: „Le Beaujolais Nouveau est arrivé!”. Od tego momentu można zacząć świętowanie. Beaujolais świetnie nadaje się na imprezy w barach i restauracjach. Jak każde młode wino – szybko uderza do głowy i wprawia biesiadników w radosny nastrój.
źródło: http://www.flickr.com/photos/peterdonnelly303/
Beaujolais Nouveau przeznaczone jest do bezpośredniej konsumpcji i nie powinno być długo przechowywane. W odróżnieniu od win, które długo leżakują, młode francuskie wino należy podawać schłodzone do temperatury 10-12 stopni. Niska temperatura podkreśla owocowy, kwaskowaty smak napoju i sprawia, że jego aromat jest bardziej wyczuwalny. Z czym podawać Beaujolais? Eksperci twierdzą, że najlepiej smakuje z nietłustym czerwonym mięsem, serami i lekkimi przystawkami. Beaujolais nie wymaga odświętnej oprawy – możemy je pić kiedy tylko mamy ochotę! Pamiętajmy jednak, żeby pić je z umiarem.
Najhuczniej przybycie młodego wina świętują oczywiście Francuzi. Fanami beaujolais są również Japończycy, którzy co roku wypijają ok. 11 milionów butelek młodego wina! Beaujolais staje się coraz bardziej popularne w Polsce – wiele restauracji organizuje specjalne imprezy na przywitanie tego radosnego trunku.
Zachęcamy do wzięcia udziału w winnym festiwalu i degustacji jednego z najbardziej znanych win na świecie. Dzisiejsza noc należy do Beaujolais Nouveau!
Źródła: beaujolais.com.pl, foody.pl