Kochasz jeść, uwielbiasz gotować, a kuchnia to Twoje największe królestwo. Nic dziwnego, że chcesz w niej otaczać się luksusowymi sprzętami. Teraz możesz uzupełnić swoje zbiory o naczynia z czarnej gliny La Chamba, odpowiednie do wielu typów kuchni. Każdy z modeli to wyjątkowe dzieło sztuki, a potrawy w nim przygotowane to kwintesencja smaku.
La Chamba to linia naczyń z czarnej mikowej gliny, wykonanych przez kobiety z małej osady w Kolumbii. Serwisy robione są ręcznie przez artystów, o czym świadczy urok i szlachetna forma każdego z garnków, patelni czy talerzy. Twórcy dbają o niepowtarzalność wytwarzanych wzorów. Nie są glazurowane, po wypaleniu poleruje się je do momentu uzyskania satynowego połysku. Na ręczną produkcję wskazują również niewielkie niedoskonałości na powierzchni naczyń, które nadają im niepowtarzalnego charakteru.
Naczynia La Chamba są nieodzowne w każdej kuchni. Glina, z której są wykonane, nadaje im twardość i dużą wytrzymałość na wysokie temperatury. Dodatkowo są odporne na zmiany w temperaturze i niełatwo pękają. Są przeznaczone do wykorzystania w piekarniku, mikrofalówce. Mogą służyć jako zastawa – można w nich również podawać dania – będą ozdobą każdego stołu ze względu na oryginalny kształt. Ponadto długo trzymają ciepło, więc potrawy podczas biesiady szybko w nich nie wystygną. Niewątpliwym atutem jest fakt, że są to naczynia ekologiczne, wpisujące się w nurt „slow food”, bez użycia toksycznych dodatków, metali. Na żadnym etapie wytwarzania nie zanieczyszczają środowiska naturalnego.
Proces czyszczenia naczyń z czarnej ceramiki jest prosty, wystarczy umyć je w wodzie z dodatkiem płynu. Nie wolno używać proszków ani mleczek, ponieważ mogą porysować powierzchnię naczynia.
Naczynia z gliny cieszą się niesłabnącą popularnością. Stają się coraz bardziej znane i cenione na świecie. Zagościły już na stołach wielu restauracji i domów. Może i Ty posiadasz te dzieła sztuki w swoim królestwie?
Ceny naczyń z czarnej ceramiki La Chamba: dzbanek – 89 złotych, talerz/podstawka – 45 złotych, wielki garnek – od 275 do 375 złotych, owalna patelnia – 125 do 135 złotych.
Źródło: szczyptaswiata.info