Kyouei Design

Spis treści

Kolejny japoński designer – Kouichi Okamoto ze studia Kyouei Ltd. niedawno zaprezentował swoje nowe trzy arcydzieła. Artysta jest znany na całym świecie z innowacyjnego podejścia do przedmiotów codziennego użytku. Jego niebagatelne projekty nigdy nie tracą na ważności i wciąż na nowo zaskakują. Tak samo jest i tym razem.

kieliszek do wina 001 Kyouei Design

Pierwszym przez nas omawianych jest samo dozująca szklanka – połączenie bańki z kieliszkiem do wina. Sprytne połączenie fizycznych właściwości cieczy i powietrza (mówiąc ściślej, chodzi o ciśnienie jakie wtedy się wytwarza), sprawia, że wino nie ma prawa wylać się na nasze ubranie.

kieliszek do wina 002 Kyouei Design

Choć wygląda tak jakby zaraz miało się wylać, wino zostanie na swoim miejscu dopóty, dopóki się go nie spróbuje. Wtedy kieliszek znowu napełnia się trunkiem, nie powodując plamy na obrusie. Przepiękne w swojej prostocie, nieprawda?

zegar wodno magnetyczny 005 Kyouei Design

Drugi pomysł jakim nas uraczył Okamoto, to efekt współpracy z Danielem Jo (koreański projektant wyrobów ceramicznych) – nietypowy zegar, który swoją pracę zawdzięcza sile magnetycznej. Żeby zegar zaczął “tykać” należy napełnić talerz i szklankę wodą, a następnie umieścić w nich dwie kuleczki (małe magnesy).

Dzięki mechanizmom (magnetycznym) ukrytym w podłożu urządzenia, czerwona kuleczka wskazuje godziny a biała to wskazówka minut. Kuleczki można umieścić również bezpośrednio w talerzu. Wymiary zegara to: 200 mm x 200 mm x 50 mm (szerokość, długość, wysokość) Wypada dodać, że współpraca Jo i Okamoto rozpoczęła się od New York Designboom w 2008 roku.

Ostatnim, ale nie najmniej ciekawym jest projekt krzesła w całości wykonanego z aluminiowego drutu. Oczywiście – ręcznie. Jedynymi narzędziami jakich użył Okamoto są kombinerki i własnoręcznie wymyślony przyrząd do nadawania drutowi odpowiedniego kształtu.

Materiał z którego zbudowany jest fotel to twarde aluminium, o średnicy 3 mm. Ukończone krzesło zajmuje powierzchnię 700 mm x 640 mm x 700 mm (szerokość, długość, wysokość). Waga – około 50 kg. Budowa jednego krzesła jest czasochłonna. Kouichi Okamoto spędził pół roku na budowie tego jakże oryginalnego mebla.

Studio Kyouei nie podało jeszcze ceny za nowy produkt. Jednak spośród bogatej oferty można wybrać wiele innych, równie ciekawych pomysłów zwiększających atrakcyjność swojego lokum.

Powiązane artykuły