Przez całe życie w kuchni spędzamy ponoć 20 lat. Podczas projektowania tego pomieszczenia główną zasadą jest funkcjonalność. Obecnie, coraz częściej łączy się ją z pięknem i nowoczesnością, choć z pewnością znajdą się i tacy, dla których nierozerwalna z kuchnią będzie tradycyjna aranżacja. Białe szafki, utrzymane w angielskim stylu, płytki, ułożone w biało-szarą szachownicę i obowiązkowo pojemniki z kawą i herbatą oraz szereg koszyków i dzbanków czyli kuchnia w stylu naszych babć. Takie pomieszczenia z pewnością mają magiczny charakter, mimo to coraz częściej uciekamy w stronę nowoczesnych rozwiązań.
Kuchnia jest sercem domu. Gdybyśmy chcieli zawsze iść w parze z panującymi trendami, remonty kuchennej przestrzeni trwałyby cały czas. Zachwyt nowym wystrojem wnętrza stopniowo zanika wraz z czasem. Te sprzęty i dekoracje, które robiły na nas niebywałe wrażenie na początku, po upływie pół roku, albo i wcześniej, stają się standardowym elementem wyposażenia. Na szczęście istnieją sposoby na zaradzenie kuchennej nudzie – zabawa z formą i kolorem kuchennych dodatków.
Owocowe kosze
Mario Trimarchi, projektant La Stanza dello Sirocco, podczas projektowania największy nacisk kładzie na grę światła i cieni. Produkty, wchodzące w skład jego kolekcji, powstały ze złączonych, prostokątnych kawałków stali. Surowe projekty dostępne są w dwóch lakierowanych wersjach oraz w jednej, stworzonej z polerowanej stali nierdzewnej. W kolekcji znajdziemy także misy, patery i świecznik.
Inną propozycją może być misa na owoce Fruit Loop, stworzona przez duet projektantów Black + Blum. Produkt można określić mianem małego dzieła sztuki. Utrzymana w minimalistycznym stylu misa wykonana została z jednego kawałka drutu ze stali nierdzewnej. Ciekawą propozycją jest także naczynie na owoce, zaprojektowane przez Lisę Vincitorio.
Paterą na owoce, która stylowo będzie prezentować się nawet bez owoców, stając się dla kuchni świeżym powiewem nowoczesności, jest Patera The Friut, autorstwa Markusa Vagnby. Otwory nie tylko przyciągają uwagę, ale i ułatwiają rozmieszczenie owoców.
Przykładem tego, że kolor przedmiotu warunkuje jego charakter są misy Cactus od Marty Sansoni. Lakierowane na ciemnoszary lub złoty kolor staną się kuchenną perła.
Dla wszystkich zaś, którzy chcą zachować równowagę pomiędzy klasyką a nowoczesnością doskonałym rozwiązaniem będą miski kuchenne marki Menu. Wykonane zostały z melaminy z gumową obręczą zapobiegającą ślizganiu się po blacie. Ciekawą formę połączono z klasyczną czernią, dostępna jest także wersja biała.
Pojemniki i pojemniczki
Obecnie, na rynku dostępna jest niezliczona ilość pojemników na herbatę, kawę, makarony i inne. Pojemniki ze stali nierdzewnej nie odchodzą może na dobre, ale z pewnością straciły tytuł lidera. Choć ten materiał dawno przestał zachwycać, nie oznacza to, że w połączeniu z kreatywnością projektantów będzie nudnym elementem. Pojemnik Kalisto w klasycznym, cylindrycznym kształcie z aluminiowym uchwytem i półokrągłymi tłoczeniami, jest tego najlepszym przykładem.
Coraz częściej pojawiają się także pojemniki z graficznym zdobieniem. Naniesione na gładką powierzchnię wzory nadają im unikatowego charakteru.
Miłośników żywych barw być może zainteresuje oferta marki Alessi. Pojemniki kuchenne Mediterraneo wykonane zostały ze szkła, naniesiono na nich czerwony wzór, inspirowany przyrodą.
Doskonałym narzędziem do walki z kuchenną nudą będą także pojemniki na konkretne produkty, np. pojemniki na miód z łyżką, na narzędzia kuchenne czy fikuśne pojemniki na parmezan.
Wszystkie produkty zamówić można przez Internet.