Kryształowe muzeum

Kryształowe muzeum

Spis treści

Muzeum Cristal Bridges w Bentonville (Arkansas) to wyjątkowe miejsce, w którym zostanie umieszczona jedna z największych na świecie kolekcji sztuki amerykańskiej. Pytanie tylko „Kiedy?”. Osoby odpowiedzialne za wykonanie tego ogromnego przedsięwzięcia informują, że budowa muzeum nie zakończy się w wyznaczonym terminie, lecz z co najmniej dwuletnim opóźnieniem, czyli w 2011 roku.

W muzeum będzie można obejrzeć kolekcję zgromadzoną przez Alice Walton, która spędziła ostatnich kilka lat na wyszukiwaniu największych skarbów sztuki amerykańskiej. W jej posiadaniu znajduje się m. in. dzieło Nashera B. Duranda zatytułowane „Kinder Spiritus” z 1849 roku. Należy dodać, iż sama Alice Walton to właścicielka zarówno terenu, jak i samego muzeum.

Faktem jest, że bez względu na datę ukończenia, muzeum będzie robiło ogromne wrażenie. Moshe Safdie, projektant, wykorzystał do budowy szkło oraz bardzo lekkie drewno, ponadto na terenie muzeum umieścił dwa jeziora. W muzeum będzie się znajdować wystawa o łącznej powierzchni 3200 m2  oraz kafejki, restauracje, biblioteka czy też centrum badań.

Władze muzeum spodziewają się 250000 odwiedzających rocznie. Nie ulega wątpliwości, że muzeum Cristal Bridges stanie się jedną z największych atrakcji Stanów Zjednoczonych. Będzie ono warte zobaczenia nie tylko ze względu na fantastyczne zasoby, ale również na przepiękną konstrukcje budynku.

Powiązane artykuły