Konto bankowe dla dzieci i nastolatków. Warto im je założyć?

konto bankowe

Spis treści

Obecnie konto w banku jest jednym z najbardziej podstawowych narzędzi finansowych każdego z nas. Za jego pomocą możemy otrzymywać wynagrodzenie, płacić nasze opłaty czy kupować rzeczy przez internet. Można wręcz powiedzieć, że bez konta pewne rzeczy są niemożliwe. Dzisiaj przyjrzymy się kwestii, kiedy naszym dzieciom przyda się konto bankowe. Czy warto założyć je od razu, kiedy tylko jest to możliwe, czy lepiej jednak chwilę z tym poczekać?

Konto w banku dla młodych

Konto w banku to zupełnie podstawowe narzędzie finansowe, na jakie możemy się zdecydować. Bez niego, nasz pracodawca nie byłby w stanie zapłacić nam za naszą pracę, lub nie moglibyśmy uregulować opłat przelewem. Można stwierdzić, że nasze życie byłoby duże cięższe, bez tego jednego, niepozornego narzędzia. O tym, jak możemy je założyć, można przeczytać szerzej pod tym linkiem: nowiny.pl/171011-jak-zalozyc-konto-w-banku.html. Dzisiaj jednak, przyjrzymy się nieco innej kwestii. Kiedy założyć swojemu dziecku jego pierwsze konto bankowe? Czy opłaca się to robić od razu, kiedy tylko możemy, czy lepiej jest jednak nieco poczekać?

Konto w banku – edukacja finansowa dla najmłodszych

W naszym, polskim kręgu kulturowym, temat pieniędzy jest często tematem tabu. Zupełnie niepotrzebnie! Jeśli dodamy do tego fakt, że nasze dzieci w szkole także nie otrzymają wystarczającej edukacji finansowej, mamy gotowy przepis na zafundowanie swojemu dziecku problemów finansowych w przyszłości. Raczej tego nie chcemy, w związku z tym założenie dziecku konta w banku może stać się dobrym pretekstem do porozmawiania z naszą pociechą o pieniądzach i rozpoczęcie jej właściwej edukacji finansowej. W ten sposób, nasze dziecko zrozumie, że mając określoną sumę pieniędzy na koncie, musi dysponować nimi rozsądnie, żeby starczyło mu na wszystkie jego wydatki i zachcianki. W taki sposób, nasza pociecha pozna podstawowe finansowe kwestie, jak choćby zauważy, że kupowanie rzeczy w pakiecie się opłaca, lub czym są odsetki.

Konto dla nastolatka to wygoda także dla nas

Konto w banku dla nastolatków to niewątpliwa korzyść także dla nas. Jeśli założymy je dziecku, nie dość, że nie musimy już więcej pamiętać o tym, żeby dawać mu kieszonkowe do ręki, to dodatkowo zyskujemy wiedzę, w jaki sposób nasze dziecko wydaje pieniądze. To bardzo ważny element edukacji finansowej, ponieważ jeśli zauważymy, że nasza pociecha wydaje za dużo pieniędzy na jakieś zbędne przedmioty, od razu możemy to z nią przedyskutować.

Kapitał na przyszłość

Jeśli założymy dziecku konto w banku, będziemy mogli w ten sposób zebrać kapitał na jego przyszłość. Jeśli odpowiednio wytłumaczymy naszej pociesze w czym mogą przydać się jej pieniądze i dlaczego warto je odkładać, możemy je namówić do regularnego oszczędzania. W ten sposób, dziecko może zacząć odkładać pieniądze na cele, które będzie sobie wyznaczać. Może to być coś małego, jak chociażby zakup nowego komputera czy telefonu komórkowego, lub jakiś większy finansowy cel. W ten sposób konto w banku zachowuje swoje wartości edukacyjne i przy okazji staje się miejscem, gdzie kapitał dziecka będzie odkładany.

Powiązane artykuły