Kolposkopia – na czym polega to badanie?

badania

Spis treści

Kolposkopia jest bardzo popularnym zabiegiem, któremu poddają się kobiety. Badanie to jest wykonywane przez wykwalifikowanego lekarza i przeprowadzane w gabinetach medycznych. Co należy wiedzieć o tym badaniu? Czy konieczne jest jakieś specjalne przygotowanie?

Czy kolposkopia to badanie bolesne?

Należy przyznać, że badanie to nie jest jeszcze takie popularne. Większość osób słysząc o tym badaniu, nie potrafi wskazać jego cech charakterystycznych oraz poprawnie je zdefiniować. Jednak kolposkopia w Pruszkowie jest badaniem, które jest często wykonywane. Wykonuje się je w celu oceny nabłonka pochwowej części szyjki macicy, sromu, jak i pochwy.

Nazwa wzięła się od narzędzia, którego się używa do wykonania tego badania. Jest to kolposkop. Okazjonalnie jest to narzędzie, które wykorzystywane jest do oceny okolicy odbycia, śluzówki jamy ustnej, czy też okolicy ujścia cewki moczowej. Możliwe jest powiększenie obrazu nawet o pięćdziesiąt razy.

Czy cytologia jest konieczna?

Kolejne bardzo popularne badanie wykonywane przez ginekologów to cytologia w Pruszkowie. Jest to badanie, które także wykonuje się kobietom. Zaleca się wykonywanie cytologii co maksymalnie dwa lat. Jednak na ten temat wypowiada się indywidualnie lekarz. Każda kobieta lecząc się u ginekologa, ma prowadzoną kartotekę. W niej lekarz zapisuje kolejne terminy wizyt, a także cytologii.

Nie należy dopuścić do zaniedbań w tej kwestii. Cytologia pozwala na wykrycie poważnych chorób jak chociażby nowotwór szyjki macicy. Nie są to już żarty. Jak najbardziej należy badać. Cytologia jest badaniem bezbolesnym. Można jedynie poczuć mały dyskomfort jak to na fotelu u ginekologa.

Jak widać na powyższym, badania medyczne są bardzo ważne. Nie wolno zapominać o ich regularności. Nawet jeśli zachoruje się na poważną chorobę, ale zostanie ona w porę wykryta, to jest naprawdę duża szansa, że leczenie zakończy się sukcesem. W ten sposób należy do tego podchodzić. Zdrowie ma się tylko jedno.

Powiązane artykuły