Karnawał w Wenecji last minute

Spis treści

Kiedy jedni przygotowują się do tłustego czwartku i ćwiczą jedzenie pączków na czas bez popijania, inni zastanawiają się jak spędzić ostatnie dni u, gdzie wyszaleć się tak bardzo, aby starczyło na 40. dni bez zabaw. Kilka tygodni temu proponowaliśmy na karnawał do Rio de Janeiro, tym którzy nie zdecydowali się na tak daleką podróż, dziś oferujemy last minute na karnawał do Wenecji.

4340428478 9ab6d2c86c Karnawał w Wenecji last minute

Źródło: flickr.com/photos/David Pin

Karnawał w Wenecji swoją tradycją sięga do połowy XIII wieku, powstał jako czas świętowania, w którym nieważne było pochodzenie społeczne. Dlatego też uczestnicy zabawy mieli na twarzach maski, aby ukryć cechy mogące świadczyć o pochodzeniu. Maski są rozpoznawalne do dzisiaj i jednoznacznie kojarzą się z em w Wenecji. Są ulubioną pamiątką turystów odwiedzających Wenecję, a w czasie trwania u stanowią nieodłączny atrybut dla uczestników zabawy. Maski robione są z masy papierowej i są ręcznie malowane. Co ciekawe, pierwsi twórcy masek już w pierwszej połowie XV wieku założyli cech i napisali własny statut. Trzeba przyznać, że to dość stara profesja i wciąż popularna, ale na bardziej masową skalę niż przed wiekami.

sunset europe gondola italy list of world heritage sites in europe venice world heritage site hd Karnawał w Wenecji last minute

Źródło: fotopedia.com

Wracając jednak do samego u, pierwsze zabawy już się rozpoczęły. Zwyczajowo wenecki karnawał startuje dwa tygodnie przed środą popielcową, a kończy się w dzień ją poprzedzający, tzw. tłusty wtorek odpowiednik naszego czwartku. Te dwa tygodnie zabaw to mnóstwo parad, spektakli i przedstawień na ulicach wypełnionych muzyką oraz oczywiście balów kostiumowych. Żeby pokazać się na Placu Św. Marka zjeżdżają się akrobaci i artyści z całego świata. Koniec u obwieszczają dzwony bazyliki tuż przy Placu Św. Marka, a przez Grande Canale przepływają w milczeniu gondolierzy trzymając w rękach płonące pochodnie.

 

Dla wszystkich osób, które nie planowały żadnych szaleństw na ostatni tydzień u, ale czują, że nadmiar energii nie pozwoli usiedzieć w miejscu, biura podróży mają jeszcze wolne miejsca. Na trzy najgorętsze dni u można pojechać już za około 700 złotych, ale znajdą się też oferty bardziej ekskluzywne i z bogatszym programem, m. in. połączone zwiedzaniem najsłynniejszych włoskich zakątków.

To, co szybka decyzja i w drogę?…

Powiązane artykuły