Kamery w lesie i ich możliwości

Kamera w lesie

Spis treści

Czym są kamery leśne i jakie jest ich zastosowanie? Kamera leśna lub inaczej mówiąc fotopułapka to urządzenie do monitorowania wybranego obszaru i stosowana jest najczęściej w celu obserwacji lasów, parków czy stawów hodowlanych. Rzadziej wykorzystuje się ją do monitoringu posesji prywatnych chociaż w przypadku rozległych ogrodów czy sadów mogą się doskonale sprawdzić.

Kamera leśna to cyfrowe urządzenie wyposażone w detektor ruchu, który uruchamia nagrywanie lub fotografowanie obiektów poruszających się w polu widzenia obiektywu. Następnie nagranie lub zdjęcie wysyłane jest w formie MMS lub email do odbiorcy. Jeżeli czujnik ruchu nie wykryje żadnych zmian, fotopułapka pozostaje w stanie uśpienia co pozwala znacznie zaoszczędzić miejsce na karcie pamięci a także wydajność baterii. Kamery leśne mogą być zasilane tradycyjnymi bateriami lub panelami słonecznymi – ta opcja jest oczywiście droższa. Niektóre modele posiadają funkcję powiadamiania SMS o niskim poziomie baterii. To ważna funkcja ponieważ kamery montowane w lesie są dużo rzadziej kontrolowane niż monitoring w przestrzeni publicznej.

Fotopułapki to urządzenia niezwykle wytrzymałe, odporne na skrajne warunki pogodowe oraz na uszkodzenia mechaniczne. Ich cechą charakterystyczną są bardzo wytrzymałe mocowania oraz niezwykle skuteczne obudowy maskujące pozwalające zakamuflować kamerę na krzewie tak, że pozostaje prawie niewidoczna zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Dlatego właśnie zwierzyna zachowuje się w naturalny dla siebie sposób dając tym samy bardzo wiarygodny materiał badawczy. Kamery leśne doskonale spisują się w rejestrowaniu obrazu nocą dzięki zainstalowanym diodom podczerwieni. To bardzo ważne w kontekście obserwacji zwierząt aktywnych nocą.

Po co właściwie leśnicy montują fotopułapki? Są dwa podstawowe powody – po pierwsze jest to dodatkowe źródło ochrony terenu przed skutkami przestępstw takich jak np. nielegalna wycinka drzew, nielegalne polowania czy też wywożenie śmieci do lasu. Leśniczy nie mogą być wszędzie a kamery umożliwiają zbieranie dowodów na obecność nieproszonych gości i ich nielegalną działalność. Drugą przyczyną, dla której instaluje się fotopułapki jest chęć bliższego poznania zachowań leśnych zwierząt. Ułatwia to również prowadzenie ewidencji liczebności zwierzyny na danym terenie oraz kierunków jej migracji. Takie obserwacje mogą wiele wnieść do naszej wiedzy na temat fauny i flory leśnej a są również ciekawym i bardzo atrakcyjnym materiałem dla pasjonatów zwierząt a także dzieci, które niejednokrotnie z zafascynowaniem oglądają filmy nagrane przez leśne kamery.

Do czego można wykorzystać kamery leśne?

  • kontrola mienia leśnego, zapobieganie nielegalnej wycince drzew, kradzieży wyciętego przez leśniczych drzewa
  • zapobieganie zaśmiecaniu lasu
  • podgląd i kontrola paśników, gniazd, nor i kryjówek zwierząt
  • obserwacja życia, zachowań i nawyków zwierząt
  • lokalizacja zwierząt podczas polowań
  • kontrola liczebności danego gatunku
  • poza obszarem lasu fotopułapki mogą być używane jak inne kamery monitorujące obiekt, dla zwiększenia
  • bezpieczeństwa domowników i rejestrowanie dowodów z ewentualnych przestępstw

Różnica między kamera leśną a mini kamera IP

Kamery IP działają dzięki sieci WiFi tak więc dla prawidłowego działania niezbędny jest router rozgałęziający sygnał. Fotopułapki leśne wykorzystują moduł GPS a co za tym idzie mogą pełnić funkcję lokalizatorów. Klasyczne kamery mogą pracować w trybie ciągłym lub uruchamiać się poprzez czujnik ruchu. Nagranie zapisze się na karcie pamięci lub zostanie przekazane w czasie rzeczywistym na urządzenie odbiorcy ale nie umożliwi wysłanie wiadomości email. Z kolei fotopułapki nie pracują w trybie ciągłym, byłaby to zdecydowana strata energii i pamięci. Dlatego też nie można podglądać terenu bez aktywowania się detektora ruchu. Urządzenia te pozwalają jednak na wprowadzenie danych odbiorcy takich jak np. numer telefonu lub adres email i wysyłanie tą drogą zdjęć lub filmów od razu po ich wykonaniu.

Powiązane artykuły