Jakie zalety mają panele winylowe (LVT)?

panele podlogowe

Spis treści

Wybór paneli podłogowych jest nierzadko bardzo trudny, ponieważ do dyspozycji są nie tylko rozmaite wzory i kolory, ale również różnorodne typy tych materiałów. Wśród nich coraz większym zainteresowaniem klientów cieszą się panele winylowe, również określane jako LVT. Co warto o nich wiedzieć?

Z czego zbudowane są panele winylowe?

Panele winylowe, również często określane jako panele LVT, są rodzajem paneli powstających z winylu. Jest to tworzywo sztuczne, które powszechnie używane jest podczas produkcji różnych materiałów wykończeniowych.

Winyl charakteryzuje się wieloma zaletami, między innymi jest on bardzo odporny na czynniki zewnętrzne, lekki, elastyczny, dlatego też dobrze sprawdza się on jako pokrycie podłogi.

W przypadku paneli winylowych wykorzystuje się łączone ze sobą warstwy winylu, również z dodatkowymi materiałami, dzięki czemu powstają gotowe do montażu panele. Mogą być one cieńsze i bardziej elastyczne, ale również grubsze, dzięki czemu przypominają panele drewniane czy panele laminowane.

Jakie są główne zalety paneli winylowych?

Winylowe panele podłogowe wyróżniają się wieloma zaletami, więc dzisiaj kupuje je wielu klientów. Dlaczego warto zdecydować się na takie pokrycie podłogi?

  • Odporność na wilgoć – jest to jeden z największych atutów paneli podłogowych winylowych w porównaniu z panelami laminowanymi oraz panelami drewnianymi. Dzięki temu można wykorzystać je też we wnętrzach jak łazienki, kuchnie czy na korytarzach.

  • Wytrzymałość na zarysowania – panele te są również mało podatne na powstawanie na nich rys, dlatego bez problemów mogą wytrzymać przez lata w nienagannym stanie.

  • Proste układanie – panele wyposażone są w praktyczny system z piórem i wpustem, więc można układać je bez klejenia. Również mogą być one układane jako podłoga pływająca.

  • Przyjemne w dotyku – panele są przyjemne dla stóp i dzięki temu świetnie sprawdzają się w domach.

  • Nadają się do układania na ogrzewaniu podłogowym – można używać ich z ogrzewaniem wodnym oraz z ogrzewaniem elektrycznym.

Panele LVT – w jakich wzorach występują?

Tego rodzaju panele można obecnie zakupić w najróżniejszych wariantach, dlatego mogą być one dostosowane do różnych wnętrz.

Najczęściej kupowane są panele winylowe o wzorach drewnopodobnych. Takie panele prezentują się bardzo elegancko w salonach, sypialniach, kuchniach, a nawet można układać je w łazienkach, gdy chciałoby się nadać wnętrzom ciepły wygląd, jaki daje drewno.

Różnorodne wybarwienia powodują, że panele LVT o tym wzorze będą pasowały do wnętrz, w których chcemy uzyskać jasną lub ciemniejszą podłogę.

Dodatkowo producenci paneli winylowych prezentują je też w innych wariatach pod kątem barwy, na przykład można zdecydować się na panele wyglądające jak kamień, płytki ceramiczne, a nawet beton.

Powiązane artykuły