Jaki przepływowy ogrzewacz wody wybrać?

Spis treści

Przepływowy ogrzewacz wody na bieżąco podnosi jej temperaturę, dzięki czemu nie potrzebuje wiele miejsca na zbiornik. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, które stosowane jest zarówno w kuchniach jak i łazienkach. Pozwala zaoszczędzić nie tylko sporo miejsca, ale również pieniędzy, ponieważ podgrzewana jest tylko taka ilość wody, z której korzystamy. Jaki przepływowy ogrzewacz wybrać? Podpowiadamy. 

Czym jest i jak działa przepływowy ogrzewacz wody?

Przepływowe ogrzewacze wody to urządzenia o niewielkiej masie i rozmiarach, które wykorzystywane są do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Jest to rozwiązanie pozwalające na obniżenie kosztów związanych ze zużyciem energii, ponieważ pobiera prąd tylko w momencie, kiedy przepływa przez niego ciecz.

Urządzenie to może być zaopatrywane w wodę zarówno z sieci wodociągowej jak i własnej stacji jej uzdatniania. Rozwiązanie to uznawane jest za jeden z najlepszych sposobów ogrzewania cieczy, ponieważ zapewnia dostęp do podgrzanej wody zaraz po odkręceniu kranu.

Jak wybrać przepływowy ogrzewacz wody?

Wybierając przepływowy ogrzewacz wody, warto zwrócić uwagę na parametry takiego urządzenia. Powinny odpowiadać naszym oczekiwaniom. Poszczególne sprzęty różnią się między sobą zakresem wyposażenia, sposobem obsługi i regulacji, a także mocą.

Przepływowe podgrzewacze wody mogą być stosowane zarówno w instalacjach jedno- jak i trójfazowych. Te pierwsze zwykle cechują się niewielką mocą nieprzekraczającą 6 kW, dlatego też mogą być używane również w starszym budownictwie. Te o większej mocy zazwyczaj wymagają zasilania trójfazowego, dlatego wybierając je, należy upewnić się, że takowe posiadamy w swoim mieszkaniu.

Do wyboru są urządzenia jednopunktowe i wielopunktowe. Te pierwsze zasilają tylko jeden kran, dlatego montowane są na przykład przy umywalce lub zlewie i mają zwykle niewielką moc. Z kolei te drugie udostępniają ciepłą wodę do kilku miejsc jednocześnie, na przykład do wanny i pod prysznic. Muszą mieć jednak znacznie większą moc.

Wybierając przepływowy podgrzewacz wody, warto zwrócić uwagę również na temperaturę cieczy dopływającej i wypływającej z urządzenia, a także ile osób będzie korzystało z tego sprzętu.

Bateria z podgrzewaczem wody

Baterie z podgrzewaczem wody stanowią świetną alternatywę dla tradycyjnych ogrzewaczy. Urządzenie to charakteryzuje się niezwykle kompaktowymi rozmiarami. Ze względu na to, że cały ten system zajmuje tak niewiele miejsca, może być stosowany nawet bardzo małych pomieszczeniach. To rozwiązanie cechuje się jednak zazwyczaj niewielką mocą, dlatego może zasilać tylko jeden punkt na przykład kran nad zlewozmywakiem lub w łazience.

Powiązane artykuły