Aranżacja pokoju przedszkolaka jest bardzo trudnym zdaniem. Z jednej strony musimy pogodzić oczekiwania naszej pociechy, z drugiej zaś stworzyć wnętrze bezpieczne, komfortowe w użyciu, proste w utrzymaniu czystości. Zastosowanie odpowiedniej, stonowanej kolorystyki, brak mocnych dekoracji, dobrze dobrane oświetlenie, wygodne meble – to wszystko ma ogromne znaczenie i sprawi, że wszyscy domownicy będą zadowoleni.
Mając w rodzinie przedszkolaka, powinniśmy oczywiście zadbać o realizację jego potrzeb oraz umożliwić maksymalny rozwój fizyczny, psychiczny, emocjonalny oraz socjalny. Można to robić na wiele sposobów, jednym z nich jest przygotowanie dla dziecka jego własnego pokoju. Coraz więcej rodziców dostrzega fakt, jak niezwykle ważnym elementem w życiu naszej pociechy jest własny pokój. To zdecydowanie przestrzeń, gdzie może się uczyć, bawić, odpoczywać, spędzać kreatywnie czas. Od nas, rodziców w dużej mierze zależy to, jak taka przestrzeń będzie zorganizowana. Powinniśmy oczywiście brać pod uwagę zdanie dziecka, niemniej jednak decydować się na wybór takich rozwiązań, które będą funkcjonalne.
Pokój dający komfort i relaks
Jedną z najważniejszych kwestii jest to, aby pokój dziecka miał przestrzeń do zabawy i odpoczynku, nie był „zapchany” niepotrzebnymi meblami, dodatkami, dekoracjami, innego rodzaju wyposażeniem. Mniej rzeczy, za to bardziej funkcjonalnych i przemyślanych – taką drogą powinniśmy podążać. Zbyt duża ilość wyposażenia, w połączeniu z nadmierną ilością zabawek, nie pozwoli dziecku odpocząć oraz się wyciszyć.
Jasna kolorystyka, równomierne oświetlenie
Aranżując pokój przedszkolaka, również pamiętajmy o tym, aby stosować delikatną, stonowaną kolorystykę. Sufit zdecydowanie powinien być biały, aby nie przytłaczać pomieszczenia, ściany jasne, aby nie męczyć oczu oraz głowy, pozwalać umysłowi odpocząć oraz zrelaksować się po ciężkim dniu. Pokój, który jest aranżowany w jasnej kolorystyce, również łatwiej utrzymać w czystości.
Meble
Nie powinniśmy na nich oszczędzać. Powinny charakteryzować się nie tylko ładnym wyglądem, ale również jakością wykonania, dokładnym spasowaniem wszystkich elementów, trwałością zawiasów, funkcjonalnością układu. Z oczywistych względów należy unikać mebli, które wyposażone są w dużą ilość szkła (na przykład przeszklone witryny), ostre kanty, mebli, które są wywrotne i niestabilne. Przede wszystkim liczy się bezpieczeństwo, w drugiej kolejności zaś wygoda.