Jaki pojemnik na odpady biodegradowalne wybrać?

odpady biodegradalne

Spis treści

Odpady biodegradowalne, czyli bio muszą być gromadzone w osobnych pojemnikach. Jak wybrać odpowiedni pojemnik na odpady biodegradowalne?

Pojemnik na odpady biodegradowalne – jak wybrać odpowiedni?

Biodegradowalne opady nie powinny być wrzucane do odpadów zmieszanych. Należy umieszczać je w osobnym pojemniku, z którego następnie trafiają one na specjalne wysypisko, gdzie poddawane są kompostowaniu.

Obecnie odpady bio zbierane są w praktycznie każdej gminie i mieście w Polsce, dlatego też warto w pierwszej kolejności dowiedzieć się, jaki jest ich sposób zbiórki, co pomoże również w podjęciu decyzji dotyczącej ich przechowywania.

Zwykle samorząd wymaga, aby stosować pojemnik na odpady biodegradowalne, ale w niektórych miejscach można też przekazywać je w przeznaczonych do tego workach.

Co można wrzucać do pojemnika na odpady bio?

W zależności do tego, jakie są zasady usuwania odpadów bio na danym terenie, do pojemnika można wrzucać tak zwane odpady kuchenne, a także dodatkowo odpady zielone, na przykład jak skoszona trawa, chwasty, gałęzie.

W takim pojemniku nie powinno się natomiast umieszczać odpadów jak mięso, wędliny czy ryby. Należy zatem wrzucać do niego odpady jak zepsute, stare produkty spożywcze, obierki, ogryzki, skorupki jajek.

Również do pojemnika z odpadami bio nie mogą trafiać produkty, które przeznaczone są do innych typów pojemników, na przykład opakowania po żywności.

Odpady bio w domu – jak je przechowywać?

Do przechowywania odpadów biodegradowalnych w domu sprawdzi się wygodny pojemnik na odpady biodegradowalne do umieszczenia w szafce.

Obecnie w sprzedaży można znaleźć specjalne rodzaje pojemników przeznaczonych do tego celu. Są to pojemniki wyposażone w otwory wentylacyjne, do których wkłada się worki biodegradowalne. Dzięki temu przechowywanie odpadów jest bardzo łatwe i wygodne.

Aby zapobiec w nieprzyjemnym zapachom, jakie mogą powstawać podczas przechowywania opadów bio, można również umieszczać je w zamykanym pojemniku w zamrażarce.

Pojemnik na odpady biodegradowalne na zewnątrz – jaki wybrać?

Gdy odpady bio powinno się przechowywać w pojemniku, który następnie ma być odbierany przez firmę komunalną, trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na jej wymogi.

Najczęściej konieczny jest pojemnik na odpady biodegradowalne o pojemności minimum 110 litrów, ale można również zdecydować się na większe pojemniki, gdy produkuje się więcej tego rodzaju odpadów.

W sprzedaży można znaleźć specjalne typy pojemników na odpady bio, które przystosowane są do ich przechowywania. Mają one specjalną kratkę ociekową na dnie oraz dodatkowo otwory wentylacyjne, dlatego też nie powodują one pojawiania się nieprzyjemnych zapachów i ułatwiają opróżnianie zawartości.

Powiązane artykuły