Jak wybrać kosmetyki do włosów porowatych?

wlosy porowate

Spis treści

Jeżeli szukamy odpowiednich środków do naszych włosów, powinniśmy wiedzieć, jaką porowatość one mają. Co zaś z włosami o wysokiej porowatości?

Włosy o wysokiej porowatości – czym się charakteryzują?

Porowatość włosów to hasło, z którym z pewnością nie spotkali się wszyscy, a zdecydowanie warto wiedzieć, o co z tym tak właściwie chodzi. By to zrozumieć, warto poznać budowę zewnętrznej części włosa. Łodyga składa się z rdzenia, kory, a także łusek, czyli martwych komórek. Łuski te wcale jednak nie „przytulają” się do łodyg, a w pewnym stopniu są od nich odchylone. To właśnie to odchylenie nazywamy porowatością, a im większe odchylenie łusek od łodygi włosa, tym większa ona jest. Nie mówimy o tym przypadkowo, bowiem ma ona naprawdę duży wpływ na to, jak włosy się zachowują, a także jaką mają one charakterystykę.

Dzisiaj skupiamy się na włosach o wysokiej porowatości. Tego typu włosy są suche lub mają wysoką tendencję do przesuszania się. Szerokie pory sprawiają bowiem, że nie trzymają one wilgoci i łatwo ją wypuszczają z łodygi. Równocześnie mocno ją chłoną, dlatego też z łatwością mogą się puszyć, a także falować czy kręcić. Z drugiej strony w prosty sposób można je nawilżać, nawet odżywkami bez spłukiwania.

Jak upewnić się, czy posiadamy włosy wysokoporowate?

Osoby, które do tej pory nie interesowały się zbytnio pielęgnacją włosów, mogą do końca nie wiedzieć, jak tak właściwie sprawdzić porowatość swoich włosów. Najlepiej oczywiście zrobić to pod mikroskopem, lecz – co za niespodzianka – nie każdy posiada tego typu sprzęt. Ciekawym domowym sposobem może być test ze szklanką wody. Wrzucamy do niej nasz włos i czekamy kilka minut. Jeżeli ten zdoła opaść na dno szklanki, możemy z pewną doża przekonania stwierdzić, że mamy tu do czynienia z włosami o wysokiej porowatości. Co to jednak zmienia w kontekście ich pielęgnacji?

Jak dbać o włosy porowate? O tych kosmetykach nie zapomnij

Jeżeli mamy pewność lub wrażenie, że posiadamy włosy porowate – na przykład mają tendencję do przesuszania się, puszenia lub falowania – możemy postawić jedno ważne pytanie: jak tak naprawdę powinniśmy pielęgnować takie włosy? Na szczęście kosmetyki do włosów wysokoporowatych są szeroko dostępne i nie powinniśmy mieć żadnych problemów z ich namierzeniem.

Włosy o wysokiej porowatości wymagają mocnego i dogłębnego nawilżenia. Środki do ich pielęgnacji powinny być bogate w proteiny, emolienty i humektanty. Dzięki temu włosy nie tylko będą w stanie odpowiednio się regenerować, ale również staną się gładsze, a pory w pewnym stopniu się domkną.

Powiązane artykuły