Jak urządzić kącik pierwszoklasisty

Jak urządzić kącik pierwszoklasisty

Spis treści

Wrzesień za pasem, a z nim – pierwszy dzwonek dla uczniów i… ostatni dzwonek dla rodziców by zorganizować dzieciom kącik pracy. Z myślą o tych, którzy nadal nie wiedzą, jak tego dokonać przygotowaliśmy kilka uwag.

Biurko ucznia powinno stać w zacisznym pokoju, z dala od pokoju dziennego, gdzie toczą się głośne rozmowy, a telewizor jest stale włączony. Najlepiej, gdy jest to pomieszczenie rzadko odwiedzane przez innych członków rodziny, dlatego w żadnym wypadku nie ustawiajmy biurka w tzw. pokoju przechodnim lub salonie. Dla wielu mam byłoby to spore udogodnienie, ponieważ krzątając się po kuchni mogłaby kątem oka „nadzorować” pracę malucha. Jednak kącik w miejscu pełnym atrakcji staje się uciążliwym środowiskiem dla małego ucznia.

Szczególnie na początku przygody ze szkołą, dzieci napotykają trudności z koncentracją. Każdy najmniejszy szmer, rozmowa czy piosenka z ulubionej bajki rozprasza ich uwagę i zniechęca do dalszej pracy. Jeszcze gorszym rozwiązaniem jest ustawienie biurka w pokoju, gdzie młodsze rodzeństwo spędza wesoło czas bawiąc się. Maluch będzie sprawdzał, czy brat lub siostra nie sprywatyzowali jego ulubionej lalki, a książka odejdzie w cień. Idealnie byłoby zorganizować pokój wyłącznie dla ucznia, ale, jak wiadomo, często warunki mieszkaniowe nie pozwalają na taki komfort.

Powinniśmy zapewnić dziecku odpowiednie oświetlenie biurka. Dobrym pomyłem jest ustawienie stolika tuż przy oknie, dzięki temu dziecko korzysta ze światła dziennego. Pamiętajmy także o lampkach: łatwych w obsłudze i bezpiecznych w użyciu. Zanim dokonamy zakupu, upewnijmy się, czy uchwyty do regulacji światła są wykonane z materiałów nie przewodzących ciepła tak, aby dziecko nie sparzyło się. Lampki ustawiamy na wprost ręki, którą się posługuje. Jeśli więc malec jest praworęczny, oświetlenie ustawiamy po lewej stronie biurka.

Stolik powinien spełniać potrzeby dziecka. Wszystkie niezbędne przybory powinny znajdować się w zasięgu ręki malca. W ten sposób unikniemy długotrwałych poszukiwań zaginionego ołówka, a dziecku wpoimy podstawowe zasady prawidłowej organizacji miejsca pracy. Zastanówmy się, czy dziecko nie będzie potrzebowało wkrótce komputera. Wówczas, stolik powinien posiadać wysuwany blat, dzięki temu klawiatura nie będzie zajmowała miejsca, gdy dziecko nie korzysta ze sprzętu. Nad biurkiem powieśmy niewielką korkową tablicę. Przedszkolak przyczepi do niej poznane właśnie literki, a starsze dzieci – plan lekcji, listę zadań do wykonania, zdjęcia z wakacji itp. Nie wyrzucajmy z biurka ulubionych zabawek pociechy, mówiąc mu: „Jesteś już na to za duży.” Nie pozbawiajmy pierwszoklasistów dzieciństwa przedwcześnie. Pozwólmy, aby pluszowy przyjaciel towarzyszył malcowi w trudnej wyprawie po wiedzę.

Dla malucha, pierwszy dzwonek to wielkie przeżycie. Organizacja odpowiedniego kącika pracy dla pierwszoklasisty sprawi, że malec będzie z utęsknieniem czekał, kiedy przekroczy mury szkoły. Obecnie salony meblowe oferują specjalne promocje, dlatego warto wybrać się na spacer wraz z maluchem.

Powiązane artykuły