Jak urządzić jadalnię?

Jak urządzić jadalnię?

Spis treści

to wyjątkowe pomieszczenie w każdym domu. To tu przy posiłkach spotyka się rodzina, toczą się codzienne rozmowy, odbywają wystawne obiady i przyjęcia dla przyjaciół. Aby była miejscem przytulnym, w którym chętnie będziesz spędzał czas należy ją odpowiednio urządzić. Sercem jadalni jest stół, ale nie można zapominać o oświetleniu i dodatkach – przeczytaj nasz , a dowiesz się jak stworzyć wyjątkową atmosferę .

Zacznij od wyboru koloru. Istnieją barwy pobudzające apetyt, które sprawdzą się w jadalni. W restauracjach bardzo często używa się czerwieni, która dodaje energii i sprzyja spotkaniom towarzyskim. Czerwony to jednak trudny kolor, którego trzeba używać ostrożnie. Ostre odcienie mogą okazać się zbyt agresywne. Małe lub ciemne pomieszczenia lepiej pomalować czerwoną farbą w jasnej, spokojnej tonacji. Dobrym rozwiązaniem jest wtedy pomalowanie tylko jednej ściany lub położenie na niej tapety. W małych jadalniach świetnie zaprezentują się czerwone – obrazy, dywaniki, wazony.

Kolor żółty i pomarańczowy również stymulują apetyt. Zdecydowanie unikaj różowego i fioletowego, bo to barwy uspakajające, nie sprzyjające jedzeniu i rozrywce. Jeśli nie jesteś fanem kolorów, postaw na neutralne beże i brązy, które zawsze wyglądają dobrze i stylowo. Ściany w naturalnych kolorach dają Ci nieograniczone możliwości w wyborze mebli i dodatków.

Oświetlenie pełni bardzo ważną funkcję w jadalni. Podczas śniadań i obiadów najlepiej korzystać z naturalnego światła słonecznego. Wybierz jasne firanki, aby go nie przytłumić. Stworzenie przytulnego klimatu przy sztucznym świetle nie jest łatwym zadaniem. Projektanci najczęściej proponują pojedyncze punktowe światła w suficie, jednak coraz częściej w jadalniach montuje się żyrandole zwisające nisko nad stołem, które wyglądają stylowo i niebanalnie. Najmodniejsze są obecnie lampy z kryształkami. Poniżej widać żyrandol Marea, łączący w sobie nowoczesny i elegancję. Podczas spotkań z przyjaciółmi zapal świece, a stworzysz wyjątkowy klimat, doskonały do rozmów i zabawy.

Jeśli Twoja jest duża i przestronna, warto umieścić w niej komodę do przechowywania naczyń, filiżanek, obrusów. Zaoszczędzisz dużo czasu podczas nakrywania stołu. W czasie imprez komoda świetnie posłuży jako dodatkowe miejsce na drinki i przystawki.

Centralnym miejscem każdej jadalni jest stół z krzesłami. Od Ciebie zależy w jakim stylu będą . Przemyśl też, jak dużego stołu potrzebujesz – czy często organizujesz rodzinne obiady, czy jesz tylko ze swoim partnerem? Warto zainwestować w rozkładany stół, który przyda się w czasie dużych imprez rodzinnych. Tradycjonalistom spodobają się masywne, drewniane stoły i wygodne krzesła. Wielbiciele minimalizmu mogą wybrać szklany stół o nowoczesnej formie. Jeśli lubisz innowacyjne rozwiązania spodoba Ci się stół wykonany z kamienia albo lśniącego tworzywa, jak ten firmy Compar. Kieruj się swoim gustem, ale nie zapominaj o użyteczności Twojej jadalni.

Powiązane artykuły