Jak uczyć dziecko dbania o zęby?

Dziecięce dbanie o zęby

Spis treści

O tym, jakim uśmiechem dysponujemy w dorosłym życiu decyduje to, jak o zęby dbamy w okresie dzieciństwa. Tu ogromną rolę odgrywają rodzice, którzy od początku powinni uczyć swoje pociechy odpowiedniej pielęgnacji jamy ustnej. Współcześnie można to robić na wiele sposobów.


Prawidłowa pielęgnacja jamy ustnej zaczyna się tuż po urodzeniu dziecka, gdy zadaniem rodzica jest przemywanie dziąseł wilgotnym wacikiem. Dzięki temu prostemu, ale jakże ważnemu zabiegowi możemy usunąć resztki pokarmu, a także zapobiegać powstawaniu np. stanów zapalnych czy pleśniawki. Gdy pojawiają się pierwsze zęby musimy znacząco zdwoić wysiłki, aby zęby mleczne były wolne od ubytków i próchnicy. Im wcześniej skorzystamy ze stomatologia dziecięca tym zdecydowanie lepiej. Innymi słowy – jamę ustną należy pielęgnować od pierwszego dnia życia dziecka. Jak to robić, aby ukształtować w dziecku pozytywne zachowania?

Dobre naśladownictwo, czyli dajmy dobry przykład

Dzieci zdecydowanie naśladują zachowanie ludzi dorosłych. Należy brać to pod uwagę oraz przede wszystkim samemu dawać pozytywne wzorce. Jeżeli dziecko widzi, że dorośli regularnie dbają o zęby, szczotkują je po każdym posiłku, stosują płyny oraz nici, uczęszczają do stomatologa to zdecydowanie chętniej będą dbać o własne zęby.

Zobacz także: http://najpiekniejsza.pl/jak-zastapic-slodycze-w-zyciu-dziecka/

Krok po kroku

Naukę dbania o higienę jamy ustnej należy zacząć od wyjaśniania tego, czym są zęby, jaką pełnią rolę, do czego prowadzi regularna higiena, jak należy ją przeprowadzać oraz jakie są w przyszłości skutki braku dbania o zęby.

Drugim rodzajem działania jest pilnowanie tego, aby dziecko myło zęby po każdym posiłku. Choć jest to trudne, gdyż dzieci często mają w planach inne rzeczy to zdecydowanie dobrze jest wprowadzić pewien porządek dnia, gdzie szczotkowanie zębów będzie jedną z najważniejszych rzeczy. Dziecku należy również pozwolić zapoznać się z różnymi rodzajami past do zębów (tradycyjne i smakowe), a także pobawić się szczoteczką. Pomimo początkowych trudności nasza pociecha szybko opanuje ruchy.

Edukacja

Jedną z najważniejszych rzeczy jest oczywiście edukacja dziecka. Tu z pomocą przychodzą nam różnego rodzaju pomoce dydaktyczne (książeczki, broszury, gry). Mam również do dyspozycji piosenki, bajki czy filmy na temat zębów. Z pomocą może przyjść również Internet, gdzie znajdziemy wiele ciekawych materiałów. Im bardziej atrakcyjna forma przekazu, tym dziecko szybciej przyswoi wiedzę.

Powiązane artykuły