Home decor to świat bardziej magiczny niż świat Harryego Pottera. Kolorowe materiały, dywaniki i cała masa mniej lub bardziej przydatnych drobiazgów niczym z filmów science fiction sprawia jednak, że dokonanie wyboru staje się nie lada wyzwaniem. Niezależnie od tego, czy chcesz odświeżyć wnętrze czy właśnie urządzasz nowe mieszkanie, warto zapoznać się z kilkoma podstawowymi zasadami home decoru.
Jednym z zadań home decoru jest stylizacja okna. Pozornie łatwe zajęcie może wyprowadzić z równowagi nawet największego profesjonalistę w tej dziedzinie. Rynek oferuje nam całą gamę dodatków niezbędnych do dekoracji mieszkania, zaspokajając jednocześnie wyszukane gusta klientów produktami z najwyższej półki. Szeroki wybór materiałów, tekstur, rozmiarów czy kolorów… Od czego zacząć? Przede wszystkim, warto zastanowić się nad funkcją zasłon, światłem i stylem.
Kluczową rolę odgrywa prywatność. Osoby mieszkające w blokach doskonale znają „efekt bigbrothera”. Z okna jednego bloku można z łatwością zobaczyć, co dzieje się u sąsiadów z innego budynku. W tym wypadku istotną rolę odegrają zasłony. Mieszkańcy wolnostojących domów wybudowanych z dala od ruchliwych ulic lub w dostatecznej odległości od innych budynków mieszkalnych mogą zrezygnować z zasłon na rzecz ozdobnych firaneczek.
Kolejną ważną kwestią jest problem nasłonecznienia. Pokoje dzienne z oknem wychodzącym na południe lub zachód wymagają odpowiednich zabiegów. Wpadające przez nie intensywne promienie słoneczne odbiją się od telewizorów czy monitorów lub utrudnia poobiednią drzemkę. Ponadto, promienie UV niszczą meble i dzieła sztuki, o czym doskonale wiedzą koneserzy antyków. Chcąc chronić wnętrze pokoju i znajdujące się w nim rzeczy, powinniśmy wykorzystać dostępne na rynku materiały.
Aby utrzymać zupełne ciemności w dobrze oświetlonym pokoju zainwestujmy w rolety i ciężkie zasłony. Będą one doskonałą blokadą dla inwazyjnego światła. Grube zasłony mają jednak kilka wad. Nie wyglądają korzystnie w ciasnych, zagraconych pomieszczeniach i wymagają odpowiedniej konserwacji. Szczególnie odradzamy zakup ciężkich tkanin osobom o skłonnościach alergicznych. Słabo nasłonecznione wnętrza możemy rozjaśnić lekkimi, zwiewnymi zasłonami w jasnych odcieniach. Firaneczki będą również służyły jako eleganckie wykończenie okna.
Metalowe żaluzje również utrzymają pokój w ciemności, ale umożliwiają jednocześnie regulację ilości wpadającego przez nie światła. Wadą jest ich mało estetyczny, chłodny wygląd. Dużo ciekawszą propozycją są maty bambusowe, trzcinowe lub z trawy morskiej. W pełni organiczne materiały sprawiają, że okno będzie wyglądało nietypowo, a całe wnętrze zyska orientalnego charakteru.
Dobór kolorów zasłon to kwestia indywidualna. Dobrze, gdy firany i inne elementy dekoracyjne, jak na przykład poduszki czy dywaniki posiadają wspólne motywy ozdobne lub łączy je podobna kolorystyka. Taki zabieg sprawi, że wnętrze będzie tworzyło spójną całość.