Jak się do tego zabrać? część 1

Spis treści

Zdarza się że niektórych wykwintnych przysmaków wymaga od nas cierpliwości oraz umiejętności, ich odpowiedniego spożycia. Czasem do tego używamy specjalnych narzędzi. Problemy pojawiają się w momencie zabierania się za homara, rybę karczochy, ślimaka czy żeberka.

1. Homar podany w całości

Tak właśnie podane homary smakują najlepiej, warto się skupić chwilę przy nich, do spożywania homara otrzymujemy cążki do łamania szczypców oraz szpikulec służący do wydłubywania najbardziej smakowitych kąsków homara, z różnych części jego ciała. Nie ma instrukcji, dotyczącej gdzie rozpocząć otwieranie czy krojenie homara, najważniejsze jest by wszystko z niego wyciągnąć. Problem może stanowić przewód pokarmowy oraz woreczek z ikrą, choć one również posiadają wielu amatorów.

2. Karczochy

Do spożywania karczochów potrzebny jest określony takt. Liście znajdujące się wewnątrz spożywamy, trzymając je w palcach lecz nie w całości, delikatnie uciskamy na dolną krawędź liścia przednimi zębami, a następnie w ciszy wysysamy miąższ. To co pozostanie, czyli serce karczocha, zjadamy na samym końcu przy pomocy widelca i noża, w miarę możliwościjak najciszej.

 

3. Żeberka

Jak się do tego zabrać? część 1Żeberka jeśli zostały podane w pływającym sosie, nie powinno ich się spożywać w sposób naturalny, znaczy palcami, możemy w ten sposób jedynie ubrudzić sobie wieczorowy frak, a widelcem i nożem prowadzi do poważnych zaburzeń merytorycznych. Z żeberek należy zdjąć nadmiar sosu, robimy to sztućcami, a w dalszej kolejności przenosimy żeberko palcami do ust, pamiętajmy że wepchać za kołnierz narożnik serwetki, ewentualnie rozłożenie na górnym torsie oraz podgardlu, można wykonać tylko w przypadku gdy pierwszy zrobi to oficer mundurowy,siedzący z nami przy stole

 

4. Ryba niefiletowana

Może nam się wydawać niedopuszczalne, że pomimo wszystkich narzędzi, kieliszków, widelczyków haczyków, i tak otrzymujemy posiłek do którego powinniśmy być przygotowani, a mianowicie jedząc rybę niefiletowaną powinniśmy posiadać w domu, specjalne nożyki służące do tego. Jeśli znajdujemy się w restauracji, należy wziąć posrebrzany nóż do ryb, i oddzielić nim mięso od skóry oraz kręgosłupa, od głowy w dół. Wykonuj cięcia pewnie, nie zastanawiaj się czy według linii prostej. Najważniejsze byś nie stracił pewności siebie.

Powiązane artykuły