Niemal każda osoba posiada obecnie wielofunkcyjnego smartfona. Niestety ceny najnowszych modeli potrafią być naprawdę wysokie. Brak gotówki na telefon nie oznacza jednak, że klient nie może go kupić. Jak można sfinansować zakup smartfona?
Zakup smartfona – kredyt gotówkowy
Jednym ze sposobów pozyskania środków na nowy telefon jest kredyt gotówkowy w banku. Mimo że zazwyczaj jest to zadłużenie rzędu kilku tysięcy złotych, decyzja o zakupie smartfona na kredyt powinna być dokładnie przemyślana. Kredytobiorca musi mieć bowiem możliwość regularnego spłacania rat, jednocześnie nie nadszarpując swojego domowego budżetu.
Każdy bank przed udzieleniem kredytu osobie wnioskującej sprawdza jej zdolność kredytową – historia wcześniejszych zobowiązań potencjalnego kredytobiorcy znajduje się w rejestrach Biura Informacji Kredytowej.
Całkowity koszt kredytu gotówkowego to nie tylko kwota, która zostanie przeznaczona na zakup smartfona. Do sumy należy również doliczyć prowizję dla banku oraz ewentualne odsetki. Możliwe jest także ubezpieczenie zobowiązania, na przykład od utraty pracy dłużnika, co oczywiście wiąże się z dodatkowymi kosztami.
Telefon na raty u operatora
Popularną opcją jest również kupno smartfona na raty u operatora sieci komórkowej. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość nabycia urządzenia przy minimalnym wkładzie własnym. W takiej sytuacji klient zazwyczaj spłaca raty w trakcie obowiązywania umowy na abonament, równocześnie z rachunkami za usługi operatora. Możliwe również, że okres spłaty rat za smartfona będzie krótszy bądź przekracza okres obowiązywania umowy.
Należy zaznaczyć, że ten sposób finansowania zakupu urządzenia może generować koszty znacznie przewyższające jego cenę rynkową. Zazwyczaj po zsumowaniu rat za telefon okazuje się, że cała kwota jest wyższa nawet o kilkaset złotych od ceny takiego samego smartfona w sklepie. Wobec tego decyzję warto przeanalizować i dobierać tylko takie oferty, które są opłacalne dla klienta pod względem finansowym.
Smartfon na raty w sklepie
Telefon na raty można dostać także bezpośrednio w sklepie z elektroniką. Proces ubiegania się o kredyt jest wówczas bardzo uproszczony. Klient może złożyć wniosek przez internet, a jeśli zostanie on pozytywnie rozpatrzony – podpisać niezbędne dokumenty elektronicznym podpisem kwalifikowanym bądź udać się w tym celu do stacjonarnej placówki.
W takim przypadku zazwyczaj sklepy z elektroniką proponują swoim klientom oferty różnych banków. Co więcej, na stronach internetowych poszczególnych sprzedawców istnieje możliwość obliczenia potencjalnej wysokości rat, która jest uzależniona od ceny urządzenia oraz długości okresu spłaty.
Kredytobiorca może również zdecydować, ile gotówki wykłada na start (często nie jest to obligatoryjne). Klient ma także możliwość wyboru systemu odroczonych rat (zazwyczaj o kilka miesięcy). Sklepy zachęcają do zakupu smartfonów również za pomocą rat 0%. Zazwyczaj to rozwiązanie wypada więc korzystniej w porównaniu do zakupu telefonu na raty u operatora.
Pożyczka pozabankowa
Niektóre osoby decydują się na pożyczkę pozabankową w ramach sfinansowania nowego smartfona. Wzięcie tak zwanej chwilówki jest stosunkowo proste. Znaczna większość pożyczkodawców nie wymaga od swoich klientów udokumentowania ich źródeł dochodu. Może to jednak zrobić na przykład, gdy potencjalny pożyczkobiorca widnieje w Krajowym Rejestrze Dłużników.
Wówczas akceptowane są różne źródła zarobku. Klient nie musi więc być związany ze swoim pracodawcą na podstawie umowy o pracę. Najczęściej do otrzymania pożyczki wystarczy umowa-zlecenie czy umowa o dzieło. W razie potrzeby pożyczkodawca weryfikuje informacje o dochodach między innymi na podstawie wyciągów z konta bankowego okazanych przez wnioskującego.
Mimo że wzięcie pożyczki jest stosunkowo proste i szybkie oraz nie wymaga przedłożenia całego szeregu dokumentów, decyzja o skorzystaniu z takiego finansowania nigdy nie powinna być pochopna. Pożyczkobiorca musi mieć pewność, że jest w stanie spłacać raty na czas przez cały okres obowiązywania umowy z wierzycielem.