Jak prawidłowo zacząć biegać?

Poprawne bieganie

Spis treści

Bieganie to sport, który w ostatnim czasie bardzo zyskał na popularności. Coraz więcej osób deklaruje, że właśnie ta dziedzina sportowego życia stała się ich pasją. Początki jednak są bardzo trudne. Wiele osób narzeka, że bieganie jest męczące i nie daje ani wymiernych rezultatów, ani jakiejkolwiek przyjemności. Sprawdź, jak zacząć biegać w sposób prawidłowy, aby na dobre zakochać się w tym sporcie.

Zaczynamy wcale nie od sprzętu

Aby zacząć biegać nie potrzebujesz specjalistycznego sprzętu, ani drogich, markowych ubrań. Wystarczą jedynie dobre buty do biegania, zapewniające odpowiednią amortyzację, atrakcyjne miejsce i Twoje chęci. Tylko tym powinieneś zawracać sobie głowę zaczynając przygodę z bieganiem. Kupowanie od razu drogich ubrań, najlepszych butów, odżywek, sprzętu audio, plecaka do biegania i innych jeszcze bardziej wymyślnych gadżetów nie ma absolutnie żadnego sensu. W pierwszej kolejności spróbuj zacząć biegać regularnie i sprawdź, czy sprawia Ci to przyjemność. Na zakup profesjonalnego sprzętu jeszcze przyjdzie czas.

Ułóżmy plan treningowy

Niekwestionowanie jest to najważniejsza rzecz, od której powinieneś zacząć swoją przygodę z bieganiem. W pierwszej kolejności ułóż plan treningowy. Jak to zrobić? Bardzo prosto! Najpierw określ cel swojego biegania – czy chcesz zwiększyć swoją dotychczasową aktywność, czy chcesz schudnąć, czy chcesz w przyszłości przebiec maraton itp. Jeśli jesteś osobą, która do tej pory przejawiała niewielkie zainteresowanie jakąkolwiek aktywnością fizyczną, dostosuj plan do swoich możliwości. Nie forsuj się. W pierwszym tygodniu biegaj nie więcej niż 15 minut. Jeśli masz problem z ciągłym biegiem przez 15 min, możesz zdecydować się na powolny trucht przeplatany marszem lub wspomóż się inną aktywnością fizyczną – jaką? Wiele propozycji znajdziesz na https://zdrowiewformie.pl/aktywnosc-fizyczna/. Pamiętaj jednak, aby nie rezygnować z wysiłku i nie odpoczywać w trakcie założonego czasu na najbliższej ławce w parku. Biegaj spokojnie i cierpliwie, nie przyspieszaj, lecz biegnij tak, abyś w trakcie biegu mógł spokojnie rozmawiać bez zadyszki. Treningi powinny odbywać się 3-4 razy w tygodniu, a przerwa pomiędzy treningami nie powinna być dłuższa niż dwa dni.

Na maraton przyjdzie czas

Zrezygnuj z założenia, że po dwóch miesiącach od pierwszego treningu przebiegniesz swój pierwszy w życiu maraton. Takie rzeczy nie dzieją się z dnia na dzień, a tak wymagający dystans wymaga od uczestników odpowiedniego przygotowania. Bądź systematyczny i osiągaj swoje pierwsze sukcesy powoli. Spróbuj najpierw przebiec ciągiem 30 minut, później 5 km i sukcesywnie zwiększaj dystans. O dalszych etapach przygotowywania kondycyjnego przeczytasz na stronie https://zdrowiewformie.pl. Z odpowiednim podejściem maraton stanie się osiągalny. Pamiętaj jedynie, aby nie robić nic za szybko i bez przygotowania. Takie działania zwykle niosą za sobą bardzo dużo negatywnych konsekwencji.

Powiązane artykuły