Jak prawidłowo dbać o drukarkę 3D?

Drukarka 3d

Spis treści

Podobnie jak ma to miejsce w przypadku każdego innego sprzętu elektronicznego, tak i o drukarkę 3D powinniśmy dbać, ponieważ do prawidłowego działania drukarek 3D konieczne jest ich okresowe czyszczenie oraz podejmowanie działań mających na celu ich konserwację. Bez tego urządzenie szybko może przestać pracować prawidłowo albo może dojść do awarii, która pociągnie za sobą wysokie koszty naprawy. Dzięki takim zabiegom będziemy w stanie możliwie jak najdłużej zachować jej pełną sprawność.

Narzędzia przydatne do czyszczenia i konserwacji drukarki

Czyszczenie drukarki 3D niekoniecznie wymaga specjalistycznych narzędzi. Wystarczy wilgotna szmatka, gruby pędzel oraz szpachelka i środki czyszczące, jak spirytus lub aceton techniczny, by móc usunąć przyklejony filament ze stołu oraz oczyścić drukarkę z kurzu i resztek plastiku. Smar przeznaczony typowo do takich mechanizmów, np smar litowy.

Ręczniki papierowe czy chusteczki ułatwią czyszczenie tych elementów drukarki, które są wykonane z pleksi lub poliwęglanu. Chusteczki czy ręczniki można nawilżyć za pomocą np. płynu do mycia szyb, co ułatwi szybsze czyszczenie ich z zanieczyszczeń.

Konserwacja ruchomych elementów drukarki 3D

Ważną rzeczą jest czyszczenie wszystkich elementów mechanicznych z kurzu. Co jakiś czas należy ruchome elementy budowy drukarki 3D nasmarować, albo spryskać mechanicznie jakimś smarem. Najlepiej smar przeznaczony typowo do takich mechanizmów, np. smar litowy. Konserwacja drukarki 3D powinna obejmować smarowanie śruby trapezowych i kulowych, prętów gwintowanych, prowadnic i wałków liniowych. Ma to duże znaczenie zwłaszcza kiedy prędkości drukowania są dość duże, gdyż zawsze ucierpi nam na tym wydruk. Oczywiście przed nałożeniem smaru trzeba dokładnie oczyścić powierzchnię usuwając wcześniejszą warstwę. Elementy plastikowe oraz pasy transmisyjne wykonane są z dość wytrzymałego i nierozciągliwego, a zarazem elastycznego tworzywa, gdyż każda niespójność przy przenoszeniu kroków silnika na dystans pokonywany przez osie wpływa na złą jakość wydruku. Wystarczy zatem nie dopuścić do ich zakurzenia.

Czyszczenie dysz w drukarce 3D

Bardzo ważnym elementem czyszczenia drukarki 3D jest usunięcie pozostałości po wydruku z dyszy głowicy drukującej. Zbiera się na niej filament, który z czasem spala się niemal na węgiel, a jego resztki mogą nawet przenieść się na nowy wydruk. Usuwanie filamentu z dyszy głowicy drukującej należy przeprowadzać po tym, jak urządzenie wystygnie. Kiedy dysza jest już chłodna, można przy użyciu np. nożyka modelarskiego lub drobnoziarnistego papieru ściernego czy zwykłego pilniczka do paznokci, pozbyć się materiału nagromadzonego w tym miejscu. Trzeba jednak zachować szczególną ostrożność, gdyż dysza drukarki 3D może być wykonana z łatwo ścieralnego materiału i łatwo jest uszkodzić. Zasadniczo po przeprowadzeniu czyszczenia tej części sprzętu z przylepionego do niej tworzywa powinna ona wyglądać jak nowa. Zapchana dysza może wymagać rozebrania i dokładnego wyczyszczenia chemicznie lub mechanicznie.

Zanieczyszczenia filamentu

Czasem problemem przy użytkowaniu drukarki 3D jest zanieczyszczony filament, wówczas należy spróbować go wyczyścić nasączoną acetonem technicznym czy spirytusem ściereczką. Zakurzony filament oczyścić można także pędzlem. Dodatkowo można założyć na filament mały filtr, który powstrzyma spore ilości kurzu, albo owinąć zwykłą chusteczkę i spiąć ją.

Dodatkowe czynności konserwacyjne

Podstawową czynnością jaką każdy użytkownik drukarki 3D wykonuje jest czyszczenie pola roboczego, czyli stołu, na którym dokonywany jest wydruk. Po zakończonym drukowaniu konieczne jest wyczyszczenie go z resztek filamentu, które można zebrać np. nożem lub szpachelką.

Oprócz smarowania i naoliwienia wszystkich ruchomych elementów mechanicznych urządzenia ważną czynnością, jaką w ramach konserwacji należy wykonać, jest sprawdzenie stopnia naciągnięcia pasków napędzających osie drukarki. Nie może być tu luzu, gdyż mogłoby prowadzić to do przesunięcia kolejnych warstw wydruku trójwymiarowego.

Przy okresowym dokonywaniu działań konserwacyjnych przy drukarce 3D warto sprawdzić, czy wszystkie śruby, zwłaszcza w ramie konstrukcyjnej, nie są poluzowane, do czego może dochodzić w wyniku powstających drgań. Luz w śrubach w ramieniu drukarki może prowadzić nawet do jej rozkalibrowania się, a w skrajnych przypadkach nawet do uszkodzenia.

Powiązane artykuły