Jak podawać szampana?

Spis treści

– wino musujące znane na całym świecie. Kojarzone głównie z luksusem i świętowaniem. Najdroższy kosztuje około 4,5 tysiąca euro za butelkę. Najpopularniejszy jest w Sylwestra, witamy nim nadchodzący nowy rok, ale wcale nie oznacza to, że nie możemy pić go także w pozostałe dni. powstaje bez sztucznego dodawania dwutlenku węgla, wytwarza się on sam, podczas naturalnego procesu dojrzewania wina w butelkach.

Wydaje się, że nie ma wiele wspólnego z piwem, które może być uznawane za napój plebejski. Jednak francuscy naukowcy odkryli podobieństwo, które wielu może zaskoczyć. Jak się okazuje smakuje najlepiej, kiedy lany jest po ściance, czyli tak jak piwo. A to ze względu na wspomniany już dwutlenek węgla, który odpowiada za smak i zapach trunku i dodaje przyjemności z picia. W szampanie zasada jest prosta, im więcej bąbelków, tym lepiej. Jednak jak odkryli naukowcy z Uniwersytetu w Reims w regionie Szampanii, ten delikatny trunek wlewany do kieliszków pionowo traci większą część bąbelków i w ten sposób trunek pozbawiany jest swoich smakowych i zapachowych walorów, a co za tym idzie, wcale nie jest tak dobry, jak powinien być. Różnica w utracie bąbelków jest dwukrotna. I przez to smakuje dwa razy gorzej niż powinien.

Ale nalewanie szampana po ściance to nie jedyne podobieństwo z piwem. podobnie jak napój chmielowy najlepiej smakuje podany schłodzony. Najlepiej w temperaturze od 6 do 8 stopni Celsjusza. Można go schłodzić w pojemniku z lodem bądź w lodówce, ale nigdy w zamrażalniku. Kombinacja odpowiedniej temperatury i sposobu nalewania do kieliszków daje pełny smak szampana i gwarantuje przyjemność z jego picia.

A szampana pić warto. ma właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne. Działa także doskonale na poprawę nastroju. Przed wynalezieniem leków antydepresyjnych był podawany jako lek osobom cierpiącym na depresję. Warto pamiętać też, że w połączeniu z truskawkami stanowi afrodyzjak doskonały, wobec którego, podobno, każda kobieta jest bezbronna. Więcej o szampanie przeczytacie tutaj.

Jak głosi portugalskie przysłowie każde wino chciałoby być szampanem. Więc pijmy na zdrowie!

Źrodło: sxc.hu

Powiązane artykuły