Wysoka temperatura, promieniowanie UV działa destrukcyjnie nie tylko na skórę, ale również włosy i to nie tylko te na głowie, ale również zarost. Pocenie się, nadprodukcja sebum także nie pomagają, włosy są przesuszone na końcach i tłuste u nasady. Pojawia się pytanie: jak pielęgnować brodę podczas wysokich temperatur? O czym należy pamiętać? Oto nasz poradnik dla początkujących beardmanów.
Regularne oczyszczanie brody to podstawa
Wiatr, wysoka temperatura, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach – wszystko to wpływa na stan brody, która staje się sucha i szorstka. Jednocześnie narażona jest na zanieczyszczenia, które wnikają w skórę i powodują jej podrażnienie. Dlatego regularne oczyszczanie brody to podstawa. Należy wybrać mydło lub szampon do brody. Nie mamy tu na myśli mydła, którym myjesz się na co dzień, a produkt dedykowany o odpowiednim PH, który świetnie oczyszcza, a jednocześnie nie wysusza jak zwykłe mydło. Warto wiedzieć, że mydło do brody wzbogacone jest o składniki, które łagodzą podrażnienia, a także działają antyseptycznie na skórę, a także doskonale się pieni i jest wydajne. Można zdecydować się także na szampon do brody, koniecznie taki, który oparty jest na naturalnych składnikach, bez parabenów, SLS, sztucznych barwników i środków konserwujących. Wszelkie sztuczne dodatki mogą wywoływać alergię skórne, które prowadzą do swędzenia brody, czy pojawiania się zaskórników. Dlatego nigdy nie używaj zwykłego szamponu do swojej brody.
Suszyć czy nie suszyć? Oto jest pytanie!
Brodę należy osuszyć miękkim ręcznikiem bawełnianym. Nie należy jej jednak zbytnio pocierać. Potem warto przeczesać ją kartaczem, który pozwoli uwolnić sebum, a zatem odpowiednio nawilżyć zarost od nasady aż po końce. Czy latem można pozostawić brodę do wyschnięcia? Tak o ile nie wychodzi się z mokrą brodą na zewnątrz. Podobnie jak w przypadku włosów na głowie, woda przyciąga promienie słoneczne, które przenikają strukturę zarostu, powodując ich degradację, przesuszenie i nadmierne wypadanie. Zatem, gdy gdzieś się wybierasz i spieszysz, sięgnij po suszarkę, ale użyj koniecznie zimnego nawiewu.
Stosowanie olejku do brody bądź balsamu pozwoli zmiękczyć i ujarzmić zarost
W związku z wysoką temperaturą konieczna jest odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna. Na skórę nakłada się krem z filtrem. A co z zarostem? On również wymaga ochrony przeciw promieniowaniu UV, a tę da stosowanie olejku do brody, który ma działanie nawilżające, a jednocześnie chroni przed szkodliwym wpływem środowiska naturalnego. Jest naturalnym filtrem przeciwsłonecznym. Sama broda z kolei chroni skórę znajdującą się pod nią przed słońcem, dlatego na pewno nie jest dobrym pomysłem golenie brody na lato. Jak jednak radzić sobie w czasie upałów? Rano możesz nałożyć schłodzony olej do brody na twarz. Producenci nie wykluczają możliwości włożenia go na kilka godzin do lodówki. Bo mimo że zmętnieje, to jego właściwości pozostaną takie same i się nie zepsuje, a jednocześnie da przyjemne orzeźwienie. Trzeba pamiętać, że jak ze wszystkim także z olejkiem do brody czy balsamem nie można przesadzać, aby broda nie było od nich tłusta, a za to była miękka i dobrze nawilżona.
Kosmetyki chronią przed szkodliwym działaniem wysokich temperatur i pozwalają skórze oddychać, odblokowując pory
Wysoka temperatura powoduje pocenie się i utratę wody. Zatem zaburzona może zostać gospodarka wodna i nadmiernie pobudzona produkcja sebum. Trzeba po pierwsze pamiętać o piciu przynajmniej 2 litrów wody dziennie, a w okresie dużych upałów, nawet do 3 litrów. Ponadto poza olejkami i balsamami, warto stosować również peelingi. Regularne, cotygodniowe złuszczanie, pozwoli pozbyć się martwego naskórka. Dzięki temu skóra będzie odżywiona, a pory odblokowane.
Właściwa pielęgnacja brody latem jest możliwa. Warto już teraz, jeszcze przed planowanymi wakacjami zaopatrzyć się w odpowiednie kosmetyki, które pozwolą przetrwać wysokie temperatury bez swędzącej czy wysuszonej brody. Dzięki właściwej pielęgnacji, nie będziesz miał ochoty zgolić swojej brody nawet w czasie największych upałów. Pamiętaj, że broda chroni Twoją skórę twarzy przed rakiem, podobnie jak filtry przeciwsłoneczne, o używaniu których koniecznie musisz także pamiętać.