Dobre wino i smaczna potrawa to duet idealny. Od wieków wiadomo o bezcennych właściwościach tego trunku, który ułatwia trawienie i znakomicie uzupełnia smak posiłku. Warto jednak wiedzieć, jak dobrać wino do potrawy tak, aby wydobyć i wzmocnić nasze doznania smakowe. Poniżej prezentujemy kilka najważniejszych zasad łączenia różnych rodzajów potraw z winem.
Najprostsza zasada, znana od wielu lat, mówiła o tym, że białe wina należy podawać do drobiu i ryb, czerwone do dań z wieprzowiny i wołowiny, a wina słodkie do deserów. Obecnie najważniejsze jest perfekcyjne współgranie – wino nie może dominować nad smakiem i zapachem potrawy, ani odwrotnie. Do mocno doprawionych dań nie pasują „lekkie” wina, a do delikatnych potraw ciężkie, aromatyczne trunki. Pamiętajmy także o kolejności podawania win – białe zawsze przed czerwonymi, lekkie przed ciężkimi, wytrawne przed słodkimi.
Jak sobie poradzić z tym zadaniem?
Aperitif to podstawa każdego dobrego posiłku. Ma on pobudzić nasz apetyt, dlatego najlepszym wyborem będzie młode, orzeźwiające, wytrawne wino (np. Rieslingi). W tej roli doskonale sprawdzi się również szampan, uważany za jeden z najszlachetniejszych aperitifów.
Zupy uważa się za jedyny posiłek, do którego wino nie pasuje i zwykle się go nie podaje. Należy jednak wiedzieć, że w wielu regionach praktykuje się takie rozwiązania. Zwłaszcza do gęstych i pikantnych zup mięsno-warzywnych oraz rybnych serwowane jest wino wytrawne.
Ryby najbardziej lubią towarzystwo białych win, o świeżym, owocowym posmaku – Rieslingi, Chablis, Chardonnay czy Soave. Do potraw z ryb i owoców morza często podaje się też wina różowe.
Wina białe i różowe dobrze współgrają z drobiem. Dobry wybór to Sauvignon Blanc czy Chardonnay. Do smażonych i pieczonych mięs z kurczaka czy kaczki pasuje również lekkie wino czerwone, np. z rejonu Bordeaux.
Do delikatnej cielęciny najlepiej podać równie delikatne wino – białe lub różowe. Oczywiście, wybór trunku powinien uwzględniać sposób przygotowania potrawy – do smażonej cielęciny należy raczej podać średnie czerwone wino.
Wieprzowina lubi czerwone wina. Jeśli podajesz pieczeń ze schabu, wybierz wino lekkie, do cięższych i bardziej przyprawionych dań warto skusić się na wino cięższe, bardziej aromatyczne.
Mocne czerwone wina o intensywnym smaku i zapachu świetnie współgrają z dziczyzną oraz smażonymi i grillowanymi potrawami z mięsa wołowego. Niezastąpione będzie na pewno klasyczne Cabernet Sauvignon.
Do makaronu pasują wina włoskie, zwłaszcza Chianti. Należy jednak zwrócić uwagę na składniki sosu – do śmietanowych i serowych odpowiednie będzie Chardonnay, sosy na bazie owoców morza lubią towarzystwo lżejszych win, takich jak Sauvignon Blanc czy Riesling, a do mięsno-pomidorowych najlepiej pasuje wspominane już Chianti.
Dobranie wina do serów również może dostarczyć problemów. Twarde sery podaje się z czerwonym, wytrawnym winem, a sery pleśniowe najlepiej smakują w towarzystwie białego wina (np. Chablis). Natomiast ser kozi najlepiej podać z winem różowym.
Tokaj, Porto i Sherry to najlepszy wybór, jeśli chodzi o desery. Warto pamiętać, że do kawy nie podaje się wina, a jedynie likier lub koniak.
Powodzenia!