Gigantyczny most Nowego Jorku

Gigantyczny most Nowego Jorku

Spis treści

Stany Zjednoczone już od dawna słyną z nietypowych rozwiązań oraz oryginalnych pomysłów na unowocześnienie miasta. Z kolejną propozycją wychodzi wybitny projektant Meryem Ozturkoglu. Jego projekt przechodzi wszelkie wyobrażenia.

Ozturkoglu opracował schemat konstrukcji, która za kilka lat miałaby stanąć w południowo- wschodniej części rzeki Hudson (strona Nowego Jorku). Ponadto pełniłaby ona rolę ogromnego mostu spacerowego łączącego Central Park z Hudson Park. Projekt jest nieoficjalnie nazywany City-Park. Jego celem jest stworzenie sieci parków miejskich, która pełniłaby tak samo ważną rolę dla miasta, jaką obecnie pełnią wieżowce i drapacze chmur Nowego Jorku. Ponadto bardzo ważnym założeniem projektu jest szczególne zwrócenie uwagi na ochronę środowiska.

Meryem Ozturkoglu ma na uwadze wszelkie konsekwencje wynikające z podjęcia tak ambitnego wyzwania. Zdaje sobie sprawę, iż dopracowanie takiej konstrukcji będzie wymagało wielu lat ciężkiej pracy. Architekt przed rozpoczęciem będzie musiał spojrzeć na miasto tak, jak postrzegane jest ono przez inne państwa i dopiero wtedy wkomponować swe zamierzenia w skomplikowaną strukturę miasta. Realizacja projektu City-Park zmieni wygląd, osobowość oraz wymowę nowojorskiej metropolii.

Powiązane artykuły