Futro – symbol luksusu czy cierpienia zwierząt?

Spis treści

25. listopada 1994r. na IV Ogólnopolskim kongresie ‘Teraz Ziemia’ został ustanowiony ‘Dzień bez futra‘, którego akcja trwa do dziś. Celem kampanii jest uświadomienie społeczeństwu, że nie należy zabijać zwierząt tylko dla kaprysu noszenia futer. Protesty i zaangażowanie zwykłych obywateli, jak i celebrytów rozpowszechnione są na całym świecie. W 1994 r. Naomi Campbell została twarzą PETA i głosiła, że woli chodzić nago niż nosić futro, dziś jest twarzą kolekcji jesienno-zimowej Dennis Basso promującej ekskluzywne futra. Podobnie postąpiła Cindy Crawford, która dla PETA pozowała nago, a na wybiegach negowała swoje poglądy.

Jak wytłumaczyć ten rozgardiasz panujący w ‘zwierzęcej’ modzie’? Jedno jest pewne, futra od zawsze były kojarzone z symbolem luksusu, piękna, bogactwa i przepychu, a w tym sezonie elegancka drapieżność jest -must have- i przewija się na najlepszych światowych wybiegach. W dodatku już nie tylko jako kurtka, płaszcz, ale także jako torebka, czapka czy nawet spódnica.

akcesoria Futro symbol luksusu czy cierpienia zwierząt?

Polska marka Panda oferuje futra z norek, królika, karakułów i kozic.
Oferta do obejrzenia i zakupienia w sklepach Leopardi. Ceny od 2000 zł.

kolekcja panda Futro symbol luksusu czy cierpienia zwierząt?

Kolejna Polska kolekcja, twórczość Andrzeja Jedynaka ’stworzona z myślą o kobietach dynamicznych i ceniących wygodę zaprojektowano nowocześnie skrojone kurtki z miękkiej skóry, pikowane z obszyciami futrzanymi i ocieplane wełną wielbłądzią’. Do kupienia w warszawskich salonach firmowych Andrzej Jedynak przy al. Jerozolimskich 23 i al. Solidarności 82a.

aj11 Futro symbol luksusu czy cierpienia zwierząt?

aj21 Futro symbol luksusu czy cierpienia zwierząt?

Kolekcja Dennis Basso z Naomi Campbell na czele.

dennis basso do art1 Futro symbol luksusu czy cierpienia zwierząt?

Futra na światowych wybiegach m.in. Alessandro Dell’Acqua, Giambattista Valli, Jean Paul Gaultier, John Galliano i Michael Kors.

Bez względu na to czy zakupimy -must have- tego sezonu, dołączymy do kampanii przeciw zabijaniu zwierząt na rzecz mody, będziemy propagować dzikość z wybiegów czy też uważać, że to skandalizujący trend, futra zawsze będą kojarzyć się z luksusem.

Powiązane artykuły