Folia czarna podczas budowy – rodzaje i przeznaczenie

do czego sluzy folia na budowie

Spis treści

Folie od dłuższego czasu używane są już podczas procesów budowy, w tym także budowy domów jednorodzinnych. Jedną z najczęściej wybieranych folii jest ta czarna, która nazywana jest także folią budowlaną. Co warto o niej wiedzieć? Wyjaśniamy, czym ona jest, jakie są jej rodzaje i przeznaczenie.

Czym jest folia czarna budowlana?

Termin jak folia czarna – https://www.ekomax.pl/folie-budowlane/ odnosi się do rodzaju folii o czarnym kolorze, która może być używana w różnych branżach. Często kojarzona jest ona z transportem, ponieważ używana jest do zabezpieczania przesyłek, ale również folia o tym kolorze stosowana jest w branży budowlanej.

Budowlana folia czarna jest rodzajem folii, która produkowana jest z polietylenu, czyli w skrócie PE. Jest to rodzaj popularnego tworzywa sztucznego, które wyróżnia się wysoką wytrzymałością i odpornością na zróżnicowane czynniki zewnętrzne.

Taka folia jest wykorzystywana obecnie w różnych obszarach budownictwa, między innymi podczas prac budowlanych, remontowych, modernizacyjnych. Występuje ona w wielu wariantach pod kątem swojej grubości, co przekłada się również na jej właściwości, w tym wytrzymałość i trwałość.

Budowlana folia czarna – jakie ma zastosowanie?

Najczęściej folia czarna wykorzystywana jest jako izolacja przeciwwilgociowa. Folia ta nie przepuszcza wilgoci, dlatego jest bardzo skuteczna w zabezpieczaniu innych materiałów przed jej wpływem.

Właśnie dlatego w branży budowlanej folia czarna używana jest przede wszystkim jako element systemów izolacji przeciwwilgociowej – hydroizolacji. Używana jest ona głównie:

  • Pod wylewki,
  • Na grunt do zabezpieczania fundamentów,
  • Pod ogrzewanie podłogowe,
  • Na połacie dachowe jako tymczasowe zabezpieczenie,
  • Zabezpieczenie innych materiałów.

Rodzaje folii czarnej budowlanej

Kategoria jak folia czarna obejmuje różne rodzaje produktów, co przekłada się również na ich właściwości i zastosowanie. Główne znaczenie ma tutaj grubość folii oraz jej typ – folia ta może mieć niską gęstość lub wyższą gęstość.

Im wyższa będzie grubość folii budowlanej, tym będzie ona bardziej wytrzymała i trwała, ponieważ będzie lepiej odporna na uszkodzenia mechaniczne. Jednocześnie wraz ze wzrostem grubości dochodzi do wzrostu szczelności folii.

Grubsza i gęstsza folia czarna polietylenowa najczęściej jest używana pod wylewki, na grunt, natomiast ta o niższej gęstości jest używana pod posadzki, podłogi, również jako zabezpieczenie elewacji oraz innych materiałów.

Warto więc pamiętać o tym, że folia czarna występuje w różnych wariantach i podczas prac skorzystać z tej rekomendowanej przez architekta lub innego eksperta.

Powiązane artykuły