Feng shui w pracy

Spis treści

Feng shui to starożytna praktyka planowania w celu osiągnięcia zgody ze środowiskiem naturalnym. W Chinach obejmowała również rozkład wsi i miast. Nazywana jest geomancją, ponieważ dotyczy też zagadnień związanych z ochroną budynków przed duchami lub wpływem kształtu na otoczenie.

yin yang kugel1 165x250 Feng shui w pracyFeng shui to dosłownie wiatr i woda. Wyrażenie to ma znaczenie symboliczne. Wiatr, którego nie można zobaczyć oznacza wszystko to, co jest niewidzialne. Natomiast woda jest znakiem tego, czego nie można zatrzymać, czegoś nieuchwytnego. Wobec tego feng shui to istota, która jest niewidoczna i nieuchwytna.

Podstawowe zasady feng shui to yin yang. Yin jest żeńską zasadą natury, która cechuje się biernością i słabością. Zaś yang to odpowiednik męski, aktywny i silny. Model tych dwóch zasad tłumaczy ład wszechświata i zmiany w nim zachodzące. Interpretacja tych przemian zachodzi na podstawie alegoryki oraz wnikania w naturę rzeczy. Koncepcja ta mówi o tym, że yin dąży do yang i na odwrót. Jako przykład może posłużyć ogień. Na początku przeważnie mamy mały płomień, czyli yin, który powiększa się i staje się yang. Potem jednak znowu słabnie i ponownie zmienia się w yin, aż do wygaśnięcia.

Dzięki zasadom feng shui można wzmocnić swoją moc, polepszyć koncentrację, nabędziesz motywację do wykonywania codziennych zadań. Zmiany należy wprowadzać powoli, dokładnie i systematycznie. Radykalne posunięcia mogą zakłócić przepływ pozytywnych wibracji. W biurze najczęściej musimy zaakceptować kształty mebli biurowych, ale na ich ustawienie oraz porządek w miejscu pracy możemy mieć większy wpływ. W ten sposób możemy wykorzystać subtelną wiedzę feng shui w umocnieniu swojej zawodowej pozycji.

Aby odnieść sukces na płaszczyźnie związanej z pracą warto zacząć od naszego biurka. Powinien panować na nim ład. Nic nie może nas drażnić. Biurko powinno mieć kształt prostokąta lub kwadratu. Boki mogą być zaokrąglone. Warto pamiętać, że najgorszą energię dają biurka w kształcie litery L. Kolor stołu również nie jest bez znaczenia. Pozytywna energia płynie z biurek w kolorze brązu. Zrezygnuj z kolorów – czerwieni, czarnego czy pomarańczowego. W zależności od rodzaju pracy powinniśmy ustawić biurko w innej części pomieszczenia. Jeżeli nasza praca wymaga dokładności to powinniśmy zajmować wschodnią część pokoju. Natomiast jeśli nasza praca polega na kreatywności warto ustawić biurko w zachodniej części.

Ważne jest także miejsce do siedzenia. Fotel powinien być ustawiony przed ścianą, jak najdalej od drzwi wejściowych.335px feng1shui32 139x250 Feng shui w pracy

Przy porządkowaniu otoczenia należy pozbyć się niepotrzebnych przedmiotów, a te uszkodzone trzeba naprawić. Jest to bardzo ważne ze względu na to, że wszystkie takie przedmioty mają zły wpływ na kondycję finansową firmy oraz samopoczucie pracowników.

Światło jest istotnym elementem feng shui. Unikamy mocnego strumienia światła. Powinno być umiarkowane. Najlepszym rozwiązaniem są lampki na biurku lub światła rozpraszające się delikatnie po pomieszczeniu.

Warto zainwestować w dodatki. Najlepsze będą obrazy przedstawiające siłę, wolność, energię. Mogą to być na przykład galopujące konie, ptaki unoszące się wysoko na niebie. Akcesoria chińskie można zakupić tutaj.

Okno nie powinno znajdować się za plecami pracownika, gdy siedzi za biurkiem. Takie ustawienie może wpłynąć na pogorszenie jego sytuacji w firmie, przeoczenie ważnych spraw.

Każdy z nas chciałby cieszyć się w pracy dobrym feng shui. Wystarczy kilka, czasami kosmetycznych poprawek w naszym otoczeniu, aby poprawić przepływ energii. Efekty mogą zaskoczyć nawet największego sceptyka!

Powiązane artykuły