F-CELL powrót do przeszłości

Spis treści

Wydaje się, że kryzys szerokim łukiem omija niemiecką firmę Mercedes-Benz. Na potwierdzenie tej teorii wystarczy spojrzeć na to z jakim zapałem, energią i pomysłami wychodzą przyszli pracownicy tego koncernu samochodowego.

mercedesfcellroadster2009 05 F CELL powrót do przeszłości

Rok czasu i ciężka praca ponad 150 ludzi zaowocowała w pięknym projekcie nazwanym F-CELL. Mówiąc ściślej, 150 praktykantów stworzyło samochód-koncept nawiązujący swoim stylem do historycznych już aut. Spośród tych osób najlepsi zostali wyróżnieni zatrudnieniem u Mercedesa. Trzy dni temu miała miejsce oficjalna premiera F-CELL. Główny cel przedsięwzięcia stanowiło skonstruowanie nietypowego pojazdu, który idealnie wpasowywałby się w modny ostatnio trend – ochrony środowiska.

F-CELL nawiązuje do patentu z 1886 roku (Benz Patent Motor Car), a czyni to poprzez wielkie szprychowe koła. Nowy pojazd nosi w sobie wiele cech pierwszych samochodów od Benza. Przód pojazdu prezentuje się niezwykle okazale, wyglądem przypomina bolid Formuły 1. F-CELL to dwa fotele, dżojstik zamiast tradycyjnej kierownicy (tak samo jak w pierwszych autach) oraz niezwykle ekonomiczny, ale o bardzo słabej mocy silnik elektryczny (1,2kW). Jego “osiągi” to maksymalnie 25km/h oraz dystans na poziomie 350km (czyli 14 godzin jazdy non-stop). Nie jest to może błyskawica rodem z toru wyścigowego, ale charakter jaki niesie ze sobą F-CELL jest nieporównywalny. Przypomina on trochę stare old-mobile z przeszło 100 lat temu, a trochę jest niczym pojazd z filmów science-fiction.

mercedesfcellroadster2009 03 F CELL powrót do przeszłości

Nowy pojazd został stworzony jako koncept i takim już raczej pozostanie, ponieważ firma nie ma zamiaru wypuszczać go do produkcji seryjnej. Oficjalny komunikat prasowy Daimlera mówi: “Podstawowym celem było szkolenie młodzieży przy używaniu alternatywnych systemów napędowych”. Mimo to nietypowy “wehikuł” stanowi ciekawy przykład tego, jak można stworzyć auto naprawdę wyrafinowane, ekologiczne i nawiązujące formą do klasyki.

 

Powiązane artykuły