Drugie urodziny Fiata 500

Spis treści

Dwa lata temu, 4 lipca 2007 Fiat 500 obchodził swoje 50 urodziny. Dosłownie kilka dni temu reprezentanci Fiat Polska zorganizowali wielki piknik na sopockim molo z okazji małej rocznicy nowego Fiata 500 na rynku. Wszyscy chętni byli mile widziani, choć tytuł gości honorowych towarzyszył miłośnikom Fiata, a zwłaszcza właścicielom nowej 500.

Z okazji urodzin zorganizowano atrakcje w postaci pokazów kitesurfingowych i windsurfingowych, ekspozycje niezwykłych modeli samochodów marki Fiat oraz atrakcje dla dzieci. Druga generacja “pięćsetki” jest w sprzedaży od 4 lipca 2007. Model ten jest produkowany wyłącznie w Polsce, w fabryce Fiata w Tychach. Oprócz fiesty w naszym kraju, hucznie obchodzono urodziny również we Włoszech (stolicy Fiata), Francji, Wielkiej Brytanii i Niemczech. Niesamowity pokaz zorganizowali Francuzi przedstawiając ogromną wersję tego modelu (długość 17m, wysokość 8m), w którego wnętrzu rozgrywał się pokaz efektów specjalnych.

fiat 004 Drugie urodziny Fiata 500

Początkowo Fiat stanowił samochód dla mas i w tej kategorii był poważną konkurencję dla VW Garbusa. Sprzedano ponad 4 miliony egzemplarzy tego modelu pierwszej generacji. Obecna wersja nawiązuje do tej z lat 60. między innymi poprzez wygląd zewnętrzny. To co je odróżnia, to oczywiście wnętrze. “Pięćsetka” sprzedawana jest w kilku wersjach silnikowych, zaczynając od stosunkowo słabych 1,2 8V 69KM, kończąc na wersjach z zacięciem sportowym np 1,4 T-Jet 135 KM, który rozpędza się do 100km/h w niecałe 8 sekund. Nie zabrakło również diesla 1,3 Multijet 16V 75KM.

Choć może się wydawać, że Fiat 500 nie stanowi synonimu słowa luksus, to w rzeczywistości jest zupełnie inaczej, czego odzwierciedleniem jest cena auta. Najtańsze wersje z wyposażeniem standardowym kosztują od 41,500 zł, najdroższe – prawie 70,000 zł. Podczas gdy inne koncerny motoryzacyjne borykają się z problemami finansowymi, Fiat 500 pewnie napędza koniunkturę całej firmy. Świadczy o tym 44 tysiące sztuk Pandy i 500 wyprodukowanych w Tychach ostatniego roku.

fiat 002 Drugie urodziny Fiata 500

Powiązane artykuły