Drewniany rower

Spis treści

Już bardziej ekologicznie się raczej nie da. Niedawno opisywaliśmy skuter z drewna, tym razem przedstawiamy wykonany w tym duchu kolejny jednoślad – rower.

Chiński stolarz – Peijia Wu, zbudował rower w oparciu wyłącznie o drewno. 55 letniemu mieszkańcowi małej wioski Nanzuhuang, produkcja roweru zajęła trzy miesiące. Jednoślad nie zawiera żadnych części metalowych – wyłącznie drewno. Nawet łączenia (nity), to stuprocentowe drewniane kołki. Łańcuch zostal zastąpiony innym mechanizmem – korbą łączącą pedały z tylnym kołem. Niestety niewiele jest informacji na temat tego “chińskiego” (w pozytywnym znaczeniu) wynalazku.

Podobne rozwiązanie przedstawił już ponad rok temu szesnastolatek Marco Gacciola. Projekt powstał w celu zaliczenia projektu na International Baccalaureate. Jednoślad został wyposażony w łańcuch, a jego misterna konstrukcja była możliwa dzięki zastosowaniu dodatkowego kleju. Marco opowiadał, że inspiracją do stworzenia drewnianego roweru były opowieści jego dziadka, który wspominał, że podczas wojny brakowało opon do rowerów, więc radzono sobie takimi właśnie sposobami.

Choć oba niewiele mają wspólnego z luksusem (jazda na takim rowerze do przyjemnych z pewnością nie należy), to historia niezwykłych starań zwykłego cieśli z Chin po prostu nas urzekła.

Powiązane artykuły