Domy pasywne i energooszczędne, na czym polega oszczędność?

Spis treści

Planujesz budowę domu i nie wiesz, czy pozostać przy tradycyjnym projekcie, czy zdecydować się na projekt domu energooszczędnego lub pasywnego? Wyjaśniamy, czym one się charakteryzują oraz jakie są różnice w kosztach budowy i eksploatacji.

Domy pasywne, energooszczędne a tradycyjne

Koszty budowy domów pasywnych i energooszczędnych są zwykle wyższe o 30% – 35% od domów tradycyjnych (Teberia.pl), dlatego często pojawia się pytanie, czy warto w nie inwestować. Eksperci twierdzą, że tak. Dlaczego?

Ponieważ takie budynki zużywają znacznie mniej energii, niż te, przy których wykorzystano tradycyjne technologie, materiały. Jakiego rzędu są to różnice? Domy energooszczędne zwykle zużywają 3 razy mniej energii, niż tradycyjne, natomiast w przypadku domów pasywnych, jest to aż 8 razy mniej energii.

Co to dla Ciebie oznacza? Mniejsze rachunki za ogrzewanie, prąd i ciepłą wodę. W skali roku oszczędność ta może wynosić nawet do 20 000 zł.

Minusem jest wyższy koszt inwestycji, choć ta powinna zwrócić się po kilku latach. Ponadto możesz dowiadywać się, czy dostępne są różne formy dofinansowania takich budynków.

A żeby uświadomić Ci, jakie są różnice w konstrukcjach, użytych materiałach, pokrótce scharakteryzujemy domy energooszczędne oraz pasywne.

Domy energooszczędne

Dom energooszczędny to taki budynek, którego zapotrzebowanie na energię grzewczą wynosi 40 kWh/m2, natomiast na energię pierwotną 180 kWh/m2. Jak uzyskać taki efekt? Aby było to możliwe, należy opracować projekt domu na bazie prostej bryły, z jak najmniejszą ilością załamań.

Dom energooszczędny powinien być zwarty, mieć ściśle określony układ – np. od strony południowej pokój dzienny, a pomieszczenia gospodarcze od strony północnej. Najwięcej okien można spodziewać się od strony południowej. Konieczne jest zastosowanie okien i drzwi o podwyższonych parametrach termicznych, przez które nie ucieka ciepło. Oczywiście, oprócz tego konieczne jest wykorzystanie także i innych materiałów budowlanych, których jakość będzie wyższa. Muszą one spełniać ściśle określone normy.

Stosuje się nowoczesne ogrzewanie, a także wentylację nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła.

Domy pasywne

Domy pasywne to rodzaj domów energooszczędnych. Ich celem jest bierne pozyskiwania energii z otoczenia. Dla porównania, do ogrzewania domu pasywnego wystarczy ok. 15 kWh/m2. Z tego względu nieco inna jest specyfika budowy takiego budynku.

Musi mieć on bryłę opartą na planie prostokąta, a dach maksymalnie dwuspadowy. Cała ściana południowa powinna być przeszklona, natomiast przeszklenia na ścianie północnej należy ograniczyć do minimum.

Układ takiego domu jest podobny, jak w przypadku energooszczędnego – zwraca się dużą uwagę na tzw. strefę buforową. Dach musi wykazywać się dużą izolacyjnością termiczną, tak samo stolarka. W przypadku dużych okien konieczne jest dodatkowe zastosowanie osłon.

A co z ogrzewaniem? Wykorzystuje się wentylację mechaniczną. Oznacza to, że powietrze wpadające do pomieszczenia jest nagrzewane przy pomocy specjalnego urządzenia. Oprócz tego źródłem energii może być promieniowanie słoneczne.

 

Naszym zdaniem warto myśleć przyszłościowo i od razu zastanowić się nad budową domu energooszczędnego lub pasywnego. Owszem, jest to duży koszt na początku, ale szybko powinien się zwrócić dzięki oszczędnościom na ogrzewaniu czy prądzie.

Powiązane artykuły