Dom z projektu na zamówienie – czy to się opłaca?

projekt domu

Spis treści

Nie możesz wyszukać wśród gotowych projektów domów jednorodzinnych tego odpowiedniego? Zobacz, kiedy warto zdecydować się na zamówienie projektu indywidualnego bezpośrednio w biurze architektonicznym.

Projekt indywidualny domu jednorodzinnego – czym jest?

Aby rozpocząć budowę domu, trzeba wybrać jego projekt architektoniczny. Według niego będzie budowało się dom, ale również jest on konieczny do przeprowadzenia wszystkich procedur formalnych.

Obecnie projekty domów dzieli się na kategorię projektów gotowych oraz projektów indywidualnych. Pierwsze z nich są powielane i można kupić je od ręki, a także są tanie. Drugie natomiast są tworzone od zera na zamówienie klienta.

Indywidualny projekt domu jednorodzinnego jest zatem projektem niepowtarzalnym, jedynym w swoim rodzaju, co jednak oznacza też, że jest on dość drogi. Tworzony jest on też od razu z myślą o konkretnej działce, dlatego nie trzeba poddawać go adaptacji. Kiedy warto się na niego zdecydować?

Dla kogo przeznaczone są indywidualne projekty domów?

Projekty indywidualne przede wszystkim stosowane są wtedy, gdy gotowe nie spełniają oczekiwań i wymagań inwestora. W jakich sytuacjach są one zamawiane?

Projekt domu bezpośrednio od biura architektonicznego warto zamówić w poniższych sytuacjach:

  • Żaden z domów z projektów gotowych nie spełnia naszych wymagań,
  • Działka ma nietypowy wymiar, na przykład jest ona mała, wąska,
  • Działka znajduje się na trudnym terenie, na przykład pochylonym, z wysokim poziomem wód gruntowych,
  • Dom ma być wykonany w technologii, która nie jest dostępna w przypadku projektów gotowych,
  • Mamy pomysł na dom i chcemy go zrealizować.

Gdy potrzebni są sprawdzeni architekci Gliwice to jedno z tych miast, gdzie aktualnie takie usługi są dostępne. Z ofertami można łatwo zapoznać się w internecie i wybrać dobre biuro architektoniczne dla siebie.

Jakie są ceny indywidualnych projektów domów?

Ceny związane z indywidualnymi projektami domów jednorodzinnych są zależne przede wszystkim od tego, z jakiego biura się skorzysta.

Najczęściej należy liczyć się z wydatkiem na poziomie od około 100 złotych za metr kwadratowy zaprojektowanej nieruchomości. Natomiast większe, prestiżowe biura mają ceny wynoszące nawet ponad 150 złotych za metr kwadratowy nieruchomości.

Wobec tego koszt projektu gotowego będzie niższy od tego indywidualnego. Decydując się jednak na projekt indywidualny, mamy unikatową możliwość stworzenia domu, który będzie pełnym odzwierciedleniem naszych potrzeb i wymagań, więc dla wielu osób to najlepszy wybór.

Powiązane artykuły