Dobranoc…

Spis treści

„Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz” głosi stare, niezawodne przysłowie, o którego prawdziwości nie jeden z nas przekonał się na własnej skórze. Jak zadbać o wygodny i zdrowy sen? Przede wszystkim zainwestować w odpowiednie łóżko. Coraz bardziej popularne łóżka na stelażu uchodzą za eleganckie, ale niestety wymagają przemyślanej decyzji. Poniżej prezentujemy kilka wskazówek, jak poradzić sobie z kupnem odpowiedniego materaca.

materac Dobranoc...

Jeśli dysponujemy dużym metrażem, warto zdecydować się na solidne łóżko królewskie, bez względu na fakt, czy aktualnie mieszkamy sami czy też nie. Jeśli natomiast dzielimy z kimś sypialnię, długość materaca powinna być większa o 16cm od najwyższej osoby, a jego szerokość to sprawa indywidualna – wystarczy sprawdzić czy osoby leżące w łóżku nie trącają się np. łokciami. Jeżeli istnieje duża różnica wagowa pomiędzy partnerami, lepiej zakupić dwa oddzielne materace (dla tęższej osoby materac grubszy o wyższym stopniu twardości).

 

Lekarze alarmują, iż źle dobrany materac może być przyczyną wielu schorzeń pochodzenia reumatycznego, drętwienia kończyn czy problemów układu krążenia i układu limfatycznego. Materac nie może być ani zbyt twardy, ani zbyt miękki. Twarde materace sprawią, że krew nie będzie swobodnie krążyła w miejscach ucisku, co w rezultacie zaowocuje całonocnymi zmianami pozycji. Natomiast zbyt miękki materac nie zapewni odpowiedniego oparcia dla ciała i sprawi, że będziesz zapadał się w gąbkę. Tego typu łóżka powodują nienaturalne, łukowate wygięcia kręgosłupa.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto przetestować kilka modeli kładąc się na nich na ok. 15 min. Nie ulegnijmy jednak technikom manipulacyjnym wielkich sklepów. Pozornie bez znaczenia, przygaszone światło lampy i spokojna muzyka, którą właśnie grają stymuluje nasze ciało, wycisza nas i sprawia, że czujemy się bardziej odprężeni. Za wszelką cenę postaraj się więc podjąć możliwie obiektywną decyzję.

materac3 Dobranoc...

Zwróćmy uwagę na kolejność warstw wypełniających materac. Najtwardsze elementy (np. siatka tapicerska, filc) powinny znajdować się na dnie materaca.  W wyższych partiach – bardziej podatne na odkształcenia materiały typu pianka sprężyna kieszeniowa, wysokoplastyczna czy sprężysty lateks. Alergikom radzimy unikać wełny, bawełny lub włosia końskiego i wybrać dodatkowo ściągany pokrowiec, który zapewni warstwę ochronną.

Powiązane artykuły